1. Начало
  2. Интервюта
  3. Институции
  4. Брюксел ще ни пуска парите бавно и мъчително

Брюксел ще ни пуска парите бавно и мъчително

Димитър Тадаръков - бивш изпълнителен директор на ДФ "Земеделие" - РА

 

- Г-н Тадаръков, вярно ли е, че сте забранявали на служители от Икономическа полиция и ГДБОП да влизат и да проверяват фонда?

- Първото, което искам да ви кажа в отговор на този въпрос, е, че прочетох изявленията на министъра по тази тема. (Б. р. - има предвид изявление на земеделския министър Валери Цветанов пред в. "Труд": "Установих с потрес, че досега бившият шеф на фонда не е пускал представители на службите да си вършат работата. Това е неадекватно поведение.") От времето е! Много му е топло на човека и температурите са му се отразили. Конкретно на въпроса ви. В Държавен фонд "Земеделие" със заповеди е установен редът, по който се разрешава достъп. Това го има във всяка една администрация. Има ред и правила за достъп на външни посетители. Относно хората от полицията, ГДБОП и прокуратурата трябва да отбележа, че те са били на посещение при нас всяка седмица. Дори по няколко пъти в седмицата. Срещали са се с мен, с експертите от правния и отдела за борба с корупцията. Никой не ги е спирал да си вършат работата. Риторичен е според мен въпросът кой в нормална държавна администрация може да спре хора от ГДБОП. Ако това е възможно, то говори лошо за структурата.

- За администрацията или за униформените?

- И за двете, но в случая говоря за ГДБОП. Няма механизъм, по който служителите на тази дирекция да бъдат спрени да си свършат работата.

- Твърди се, че вие не сте ги пускали във фонда и сте им пречили да си вършат работата.

- Преди няколко месеца разбрах, че по време на предишния директор на фонда е имало хора, на които са издадени карти с магнитен достъп до сградата на "Земеделие". Тези хора са се разхождали свободно по всяко време из всички стаи и са изисквали всякакви документи от служителите. Колегите от отдела за борба с корупцията ми се оплакаха, че това ги притеснява. Няма как присъствието на външни лица и ровенето в документите да не смущава служителите, това създава стрес и напрежение. Затова издадох заповед да бъде прекратен достъпът с тези карти, които не са на постоянни служители на фонд "Земеделие". Повтарям ви, че тогава не знаех кой е ползвал тези пропуски. Това, че е спрян достъпът с тези пропуски, обаче не означава, че полицаи и служители на ГДБОП не са влизали във фонда, напротив. И винаги са получавали съдействие от нас. Относно акцията във фонда преди ден трябва да кажа, че писмото от ГДБОП за въпросните документи е получено през пролетта. То е предоставено на правен отдел за даване на отговор.

- Защо просто не сте дали документите, които са ви поискани?

- Понякога ни трябват оригиналите на документите. Ще ви дам пример. Преди години са били иззети оригиналите на документи с разработки на ОЛАФ. Това го знам от служителите си, не съм бил свидетел на акцията. Но година и половина ние не можехме да използваме тези документи. А те ни бяха нужни, за да можем да водим дела. Но аз искам да ви питам и нещо друго. Новият изпълнителен директор на фонда Атанас Кънчев е на поста от два дни. Изземват му документи за проекти, които са одобрени преди 2, 3 или 6 години. Той носи ли морална отговорност за тези проекти? Би ли я поел, както го направих аз?

- Ще има ли новият шеф на ДФ "Земеделие" капацитета и документите, които да му помогнат да се справи с проблемите?

- Надявам се, че ще успее. Пожелавам му успех. Желая му го от сърце, защото освобождаването на парите за фермерите ще е в интерес на България. А аз желая успех на всичко, което е за доброто на страната.

- Много остри реплики си разменихте с вицепремиера Меглена Плугчиева чрез медиите. Какво провокира тази вражда?

- Не искам да говоря за вражда. Въпросът за отношенията и репликите между мен и г-жа Плугчиева е съвсем отделно нещо от проблема с моята оставка и допускането на хората от ГДБОП във фонда. Това е предмет на много дълъг разговор. Мога да ви кажа само едно. Поровете се в сайта на земеделското министерство. Влезте в електронната страница на фонд "Земеделие". Ще видите по кое време са одобрени проектите за които сега ни разследва Европа. Вижте по кое време са одобрени и тогава можем да говорим отново по въпроса за репликите между мен и госпожа Плугчиева.

- Намеквате, че госпожа Плугчиева е замесена в схемата за източване на пари от САПАРД?

- Нищо не намеквам Плугчиева е била председател на комитета за наблюдение на САПАРД, на който дейностите са описани на сайта на земеделското министерство. Прочетете ги.

- Заявихте, че си тръгвате от фонда по морални причини. Не мислите ли, че все пак имате вина за спирането на парите за фермерите?

- Мога да се закълна едно към едно, че оставката ми е продиктувана единствено от морални подбуди. Ако не вярвате на мен, то повярвайте на жена ми, журналистката. Не се чувствам виновен. Спрях корупцията във фонда, премахнах роднинските връзки, което никой преди мен не беше си позволил да направи. Лошите проекти по програмата са едва 2,5%. Изпълни договорирането на 109%. Всички проблеми в момента са за проекти от преди 3-5 години. Не мисля, че трябва да се чувствам виновен за това.

- Има ли някаква скрита причина за спирането на парите за фермерите? Обявените проблеми по няколко от проектите ли са единственият аргумент, или има нещо повече?

- Реалната причина според мен е, че Европа иска да ни вкара в групата на държавите, които не се справят добре с усвояването на фондовете. Искат да ни вкарат в групата на Румъния. Тя обаче е на години след нас в развитието си в областта на селското стопанство.

- Каква е прогнозата ви - ще бъдат ли пуснати парите по САПАРД, или ще ни се налага да връщаме милиони на Европа?

- Моето вътрешно чувство е, че парите няма да бъдат спрени. Защото в този момент има 30-40 проблемни проекта, които витаят в пространството между България и Брюксел. Това е около 1% от всички договорени проекти по САПАРД. Затова не може да се каже, че процедурата е нарушена. Никъде няма безгрешно договориране както за европейските субсидии, така и в банковия и финансовия сектор. И затова съм настоявал винаги, че в САПАРД са спазени процедурите. Но ще ни ги дават бавно и мъчително.

- Бяхте започнали работа върху екшън план за справяне с кризата със спрените пари. Какви мерки се предвиждат в него?

- Да, бяхме започнали работа по екшън плана, но ударът, който получихме със забрана на плащанията и от държавния бюджет, беше наистина неочакван. Въпросът, който е по-важен за мен обаче, е защо за 7 години всички доклади бяха положителни. Защо всички мисии твърдяха, че нещата по програма САПАРД се развиват добре у нас? Одитите на чуждите инспектори, на Сметната палата, на финансовото министерство, на KPMG само дадоха положителен резултат за нас. След проверката от осмината одитори през юни ние също бяхме убедени, че докладът ще е положителен. Да, имало някакви дребни забележки, но като цяло оценката беше много добра. Заявиха, че е свършена много работа по САПАРД и резултатите са положителни. И няколко дни по-късно идва тази отрицателна оценка от Европа и писмото, с което бяха спрени плащанията по още две мерки от предприсъединителната програма. Е, тогава на кого да вярваме? Кои са правилните доклади?

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.