1. Начало
  2. Интервюта
  3. Производство и преработка
  4. Реколтата от орехи тази година ще бъде по-слаба от миналогодишната

Реколтата от орехи тази година ще бъде по-слаба от миналогодишната

Снимка:

Доц.д-р Валентина Божкова, заместник директор на Института по овощарство- Пловдив

- Доц. Божкова, как се отразиха дъждовете и градушките през тази година на ореховите насаждения в страната?

- Дъждовете особено в началото на пролетта – април и май, когато е масовият цъфтеж на ореховите сортове, се отразиха неблагоприятно, тъй като възпрепядстваха доброто опрашване. Поради това и реколтата тази година се очаква да е доста по-слаба в сравнение с миналата. Известно е, че орехът се опрашва от вятъра, за разлика от повечето овощни видове, които се опрашват чрез насекомите. Това е една от вредите на дъждовете.

През останалото време дъждовете имат и положително влияние, тъй като дърветата се нуждаят от влага, а тази влага се предоставя най-добре от дъждовете. От значение, естествено, е количеството да не е прекалено високо. В района на Пловдив количествата паднали валежи са много приемливи. Независимо, че тази година я отчитаме като влажна, до края на юли са паднали около 520 л/кв.м. За сравнение през цялата 2013 година са паднали 570 л/кв.м. Въпреки всичко не можем да кажем, че тук в Пловдивския регион имаме поражения, както се случи в Североизточна и Северозападна България. Там количествата на валежите на места бяха над 100 л/кв.м. за един ден. Това действително се отразява неблагоприятно на растенията.

- Климатичните условия благоприятстваха ли за развитието на повече болести и вредители?

- Трябва да говорим за региони. Дъждовете в различните региони ще окажат различно влияние. Но като цяло те са една предпоставка за увеличаване на гъбните и бактериозните заболявания. Ако стопаните не на време извършат растителнозащитните си пръскания, може това да се окаже проблем и дори да компрометира цялата реколта, дори може да има последствия и за следващата.

- Допълнителната обработка ще увеличи ли разходите на производителите и това от своя страна ще оскъпи ли продукцията?

- Определено. Всяко завишено пръскане е пари. Още повече, че при по-висока влага се налагат по-голям брой пръскания. Това ще доведе и до повишаване на цената на самите плодове. Същевременно пазарът се влияе и от това, че реколтата ще бъде по-слаба. Сами разбирате, че пазарът регулира цената.

- Какви количества орехи произвежда страната на година?

- Интересно е, че ние не сме някакъв голям производител на орехи, независимо че ореховата култура е втора по площи в България. Ако преди 25 години ябълките бяха първенеца в овощарството, към днешна дата черешите са тези, които са с най-много площи- около 9 хиляди хектара. На второ място идват орехите- със 7 800 хектара. Не всички от тях се реколтират, тъй като са млади, но въпреки всичко това е значително перо за бъдещо производство.

- България изнася ли орехови ядки за чужбина?

- По данни на ФАО през 2011 година (тя е била сравнително слаба година) ние сме произвели около 2400 тона орехи, от които сме изнесли около 2000 тона. По начало ядките имат много добър световен пазар. Лошото е, че ние не можем да реализираме на високите нива на цените. Ние реализираме продукция с черупки около 1,5 долара за килограм. За сравнение, примерно, цената е 5 долара за Франция, Германия и другите страни, които могат да формират еднородни партиди от еднакви сортове. Ние това все още не можем да го направим. Може би ще постигнем такива цени с бъдещите млади насъждения.

По отношение на ядките, ние ги търгуваме на нива около 5 долара за килограм като високите нива са 12 долара за килограм. В това отношение има още какво да желаем.

- Кой е най-отглежданият сорт орех в България?

- Най-масово отглежданият сорт у нас е нашият български сорт „извор 10“, който по нищо не отстъпва на добрите западни сортове.

- Какви са основните проблеми на бранша?

- Като цяло този бранш се явява нов за много хора. За съжаление не всички производители са подготвени и познават технологията за отглеждане на ореха. Битува все още една идея, че това е култура, която може да се отглежда с малко грижи, без пръскане, без резитба, без напояване и торене, което изобщо не е така. Това е една култура, която изисква познание. Нашите наблюдения показват , че голяма част от хората, които създават нови насъждения не са достатъчно подготвени да ги отглеждат.

- Повече или по-малко ядки консумира българинът през последните години?

- Със задоволство мога да кажа, че последните може би 10-15 години консумацията на ядки у нас се увеличава, в това число и на орехи. Разбира се българинът има традиция да консумира орехи, не само като ядки, но и в различни рецепти. Познанията и желанието на хората да водят по-здравословен начин на живот ги подтиква да консумират ядки.

 

Интервю на Светлозара Димитрова

 

 

 

 

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.