1. Начало
  2. Интервюта
  3. Институции
  4. Зад всеки един проект, който се внася в МЗХ, седи определено лоби

Зад всеки един проект, който се внася в МЗХ, седи определено лоби

Снимка:

Александър Пеновски, административен и финансов консултант

- Как се разви Програмата за развитие на селските райони от стартирането си до сега?

- Програмата за развитие на селските райони стартира добре, но за съжаление събитията от последните месеци рефлектираха върху нея.

Финансирането, което беше направено и се прави не е малко. За съжаление програмата е спряна и проблемите възникват на база неразбирателството и трудната комунукация между институциите и хората, които участват в самата програма. Неразбирателството се изразява в прехвърлянето от една структура в друга структура, промяната на всичките нормативни уредби, които се изразяват в Министерството на земеделието и храните и недоброто стиковане с Държавен Фонд „Земеделие“.

Като структура ДФЗ е част от МЗХ и за съжаление чисто административно проектите вървят много бавно, с много условности, които се изискват по тях. Това е една от причините да се забавя и самото финанстиране към участниците в проектите.

Защо хората си мислят, че Държавен Фонд“Земеделие“ и Министерството на земеделието и храните са две отделни структури, а това не е така?

Опредлено не е така и това може да се види в самата структура на МЗХ. Фондът е част от агроведомството, но така както изразяват позициите си, пред обикновения човек се създава впечатление, че двете институции са отделни, а не едно цяло.

- Достатъчно оперативни ли бяха двете структури през изминалия период?

- Това е проблемът - оперативността не е достатъчно голяма. Проблемът идва от самото лобиране в МЗХ. Зад всеки един проект, който се внася в министерството, седи определено лоби. Това е много голям проблем, с който държавата трябва да се пребори в качеството си на разпределител на функции. Държавата трябва да вземе пряко участие, за да се премахне практиката “Този проект е мой, респективно той трябва да мине на първо място пред проекта на друг, който съответно няма това лоби“

- Как се стигна до това положение?

- Когато някой тръгне към Държвата с ясна и конкретна визия- това какво иска и проектът, който е направил отговаря на изискванията на Държавата, не виждам смисъл да търси хората, на които да се дават пари под масата. За съжаление системата е опорочена не от вчера, от онзи ден или от месец назад, а това е с години.

Основният проблем на нас, като жители на България, е това, че сме свикнали да действаме на принципа „имам един човек, той ще свърши работа“. Трябва да се изкорени този начин на мислене. Ние поддържаме този лобизъм и тези пари под масата.

- Вие знаете ли за такива случаи?

- Идвали са хора при нас с дадени искания, които да бъдат изпълнени. Ще дам конкретен пример с клиент, който е производител на птиче месо и яйца. Получавайки субсидия от държавата той казва следното нещо: “Субсидията, която ние получаваме е прекалено малка. В случая може ли да направим някакъв проект срещу определена сума, която ние ще заплатим, да ни се увеличи субсидията и да измислим нещо по начин, по който да получаваме повече пари от държавата“.

Значи този човек идвайки с тази настройка ме навежда на мисълта, че той от някъде е чул или е разбрал, че може би срещу определена сума той ще получи повече пари, което е абсурд.

Без да правя нападки, ще кажа, че аз съм за хората специалисти, за тези, които разбират от работата си. Нека те да стоят в МЗХ, да стоят в ДФЗ, но нека да не обслужват интересите на политическите партии. Нека да не обслужват интересите на нечии хора срещу пари. От това губи цялата държава.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.