1. Начало
  2. Новини
  3. Институции
  4. Одобрени са първите три програми за развитие на селските райони

Одобрени са първите три програми за развитие на селските райони

Общо във всички 28 държави от ЕС се предвижда да бъдат изпълнени 118 програми

Европейската комисия одобри първите три от 118 програми за развитие на селските райони (ПРСР), насочени към подобряване на конкурентоспособността на селскостопанския сектор в ЕС, опазване на ландшафта и климата и укрепване на икономическата и социалната структура на селските общности в периода до 2020 г.

През периода 2014 — 2020 г. 118-те многогодишни програми, които ще се изпълняват на национално или регионално равнище, ще бъдат подкрепени от ЕС с 95,6 млрд. евро  от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и ще привлекат допълнително финансиране от национални, регионални и частни източници. Освен одобрените днес програми — националните ПРСР на Дания, Полша и Австрия, до края на годината ще бъдат приети още 6 програми. Общо те са на стойност над 20 млрд. евро.

Комисарят по земеделие и развитие на селските райони Фил Хоган заяви:

  • „Нашите селски райони — със земеделския сектор и многото други видовe предприятия, които работят там — осигуряват работни места, възможности за почивка, природна красота и приятни места за живот и работа. Те обаче се нуждаят от помощ, за да разгърнат пълния си потенциал. Със следващото поколение програми за развитие на селските райони ще бъде осигурена такава помощ. Днес одобрихме първите 3 програми, а през следващата седмица ще одобрим още 6 — те имат дял от около 22% от бюджета на ЕС за развитие на селските райони. Смятаме, че до Великден ще бъдат одобрени програми за почти една трета от финансирането.
  • Една от най-силните страни на нашата концепция за развитие на селските райони е, че тя има 6 приоритета, но всяка държава членка или регион могат да изготвят програми, които са съобразени с тяхното положение. Днес виждаме добри примери за това — програмата на Полша има за цел да бъдат открити повече от 22 000 работни места, да се осигури инвестиционна подкрепа за близо 200 000 земеделски стопанства и да бъдат създадени около 1800 групи производители.
  • Дания поставя акцент върху насърчаването на иновациите — тя иска да създаде почти 1000 „зелени“ работни места, да удвои площите, използвани за биологично земеделие, и да инвестира в екологосъобразни земеделски практики.
  • В Австрия особен приоритет ще имат въпросите, свързани с околната среда и климата — целта е при управлението на повече от 80% от земеделските земи да се опазва и подобрява биоразнообразието и да се осигурят възможности за обучение на над 600 000 земеделски стопани, както и да се подобрят услугите, например достъпът до широколентов интернет, за около половината от населението в селските райони.
  • Както се убедих в моята родна Ирландия, наличието на модерен и динамичен селскостопански сектор може да послужи като двигател за икономически растеж и заетост, особено в селските райони. С програмите за развитие на селските райони, подкрепени със средства от ЕС, държавите членки могат да отключат този потенциал“.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.