1. Начало
  2. Новини
  3. Институции
  4. Проведоха се заседания на Националния съвет по горите и на Консултативния съвет по рибарство

Проведоха се заседания на Националния съвет по горите и на Консултативния съвет по рибарство

Проведе се дискусия по предложението на екоорганизации да се забрани износа на дърва за огрев

„Горският сектор е изправен пред решаването на обществено значими задачи, което налага обединяване на усилията на всички заинтересовани страни. Затова тази среща е изключително важна, за да можем да насочим решенията си в правилната посока“. Това заяви министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов при откриване на заседанието на Националния съвет по горите.

Работната среща се проведе днес с участието на представители на ИАГ, държавните горски предприятия, МОСВ, МВР, МРРБ, Министерство на финансите, Министерство на правосъдието, БАН, Лесотехническия университет, общини, собственици на гори и природозащитни организации.

На заседанието беше представена актуална информация за здравословното състояние на горите в България и провежданите в тази връзка дейности. Бяха отчетени резултатите от проведените лесозащитни мероприятия. Инвентаризацията на иглолистните насаждения показва, че до момента от нападение от корояди, болести и абиотични фактори, както и от пожари, са пострадали общо над 420 000 дка иглолистни гори и около 500 000 дка широколистни. В тях са проведени санитарни и принудителни сечи върху площ от 280 000 дка и е добита 2,5 млн. куб. м дървесина. За бързото усвояване на увредената дървесина до голяма степен спомогна облекчаването на процедурата за одобряване на санитарни и принудителни сечи, която даде възможност сечите да се разрешават с предписания, изготвени от регионалните дирекции по горите и лесозащитните станции. Общата нападната площ от насекомни вредители и абиотични фактори по иглолистните се очаква да бъде по-малка от предишната година, според прогнозите на лесозащитните станции.

Почти 500 000 дка са засегнатите площи върху, които са предвидени лесозащитни мероприятия през 2018 г. Очаква се залесяването да бъде върху почти 15 000 дка, като 5 300 дка са гори унищожени от болести, вредители, пожари и други природни въздействия.

Проведе се дискусия по предложението на екоорганизации да се забрани износа на дърва за огрев.

Дървата за огрев на населението е една много чувствителна тема, в която сигурен съм има какво да се подобри, каза министърът. Темата за забрана на износа обаче не е еднозначна, солидарен съм с подобно предложение, но то е труднореализуемо, защото се нарушават редица европейски и международни регламенти. Националният съвет по горите взе решение с единодушие да се събере допълнителна информация за износа на дърва за огрев и предложението за забрана да се обсъди на следващото заседание на съвета. Другите решения бяха за продължаване на мониторинга за здравословното състояние на горите в България и изготвяне на 5-годишна програма за възстановяване на увредените горски площи.

По-късно в четвъртък министър Порожанов участва и в заседание на Консултативния съвет по рибарство и аквакултури. На него бе предоставена възможност на браншовите организации от сектора да представят своите становища по подготвяния проект за изменение на Закона за рибарството и аквакултурите в частта му за стопанския улов от бяла пясъчна мида и мерките за устойчиво управление на запасите на този вид ресурс. Министър Порожанов прикани организациите да изразят писмено становищата си, както и да бъдат потърсени възможности за финансиране на научните изследвания за определяне на границите, местоположенията на полетата и обема на бялата пясъчна мида.

По искане на бранша беше взето решение да се изготвят единни процедури за разпределяне на годишните квоти за стопанския улов на различните морски видове, както и да продължи започнатия диалог с МОСВ по отношение на ползването на водите за добив на аквакултури.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.