1. Начало
  2. Новини
  3. Растителна защита
  4. В Шуменска област има 8 стационарни огнища на антракс

В Шуменска област има 8 стационарни огнища на антракс

Заразата в съседната Варненска област трябва да повиши вниманието на животновъдите

Бактерията на антракса (Bacillus anthracis)  оцелява до 50 години, затова единствената гаранция за здравето на хора и животни са ваксинацията в заразените райони и спазването на строги мерки за безопасност от фермерите. Това заяви д-р Емил Илиев, началник на отдела за здравеопазване по животните в дирекцията по безопасност на храните в Шумен.  

В региона има 8 стационарни огнища на антракс и други 26, в които през последните 30 години заразата се е появявала поне веднъж. Затова, антракса в съседната Варненска област трябва да повиши вниманието на животновъдите, предупреждава експертът. Антраксът е заболяване, което отдавна е известно в света като зооноза и може да причини смъртта, както на животни, така и на хора. Заразата при животните се предава обикновено по кръвен път. За хората най-голямата опасност е контактът с болно животно, напомня д-р Емил Илиев.

Един от най-сигурните признаци за заразата е внезапната смърт на животните. В подобни случаи при сегашните високи температури е абсолютно забранено да се отваря трупа на животното, предупреждават експертите.

Автор: Дияна Желязкова

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.