1. Начало
  2. Новини
  3. Производство и преработка
  4. Спад в производството на рапица в Европейския съюз

Спад в производството на рапица в Европейския съюз

Най-динамично ще се развива отглеждането на културата в Русия

Спад в производството на рапица в Европейския съюз прогнозират експерти. Според последния анализ на американското министерство на земеделието, световното производство ще достигне близо 68 милиона тона за 2015 г. 

Слабите валежи в Германия и Полша не са оказали съществено влияние върху производствения потенциал. Влажната пролет и меката зима са били в полза на растежа на културата. Прогнозите за 2015 г. са базирани на площи с рапица, които вървят надолу с 1.2% в ЕС в сравнение с предходния сезон. В Украйна, която е един от трите най-големи световни износители на рапица, производството ще бъде около 1.8 милиона тона. Маслодайната култура не  в добро състояние и това няма да позволи на страната да изнесе повече от 1.5 милиона тона през следващата кампания. 

В световен мащаб прогнозите предвиждат, че през 2020 г. ще бъдат произведени 75 милиона тона рапица, което ще бъде достатъчно, за да се покрият потребностите в световен мащаб. Канада ще остане най-големият производител на рапица в света със 17.4 милиона тона през 2019-2020 г. Обработваемата площ в Украйна също трябва да се увеличи през следващите години и да достигне 1  милион хектара, което ще позволи на страната да произвежда 2.3 милиона тона към 2019 г. Най-динамично обаче ще се развива отглеждането на културата в Русия. Производството във Федерацията ще достигне 1.7 милиона тона през 2019 г. Това ще бъде увеличение от 40% в сравнение с нивото от 2010 г. Канада ще бъде водещ износител в света с 9.6 милиона тона. Европейският съюз и Китай ще купуват повече от половината от семената, предлагани на пазара. Поднебесната империя ще увеличи покупката, докато Европейският съюз вероятно ще стабилизира своето търговско салдо. 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.