1. Начало
  2. Интервюта
  3. Производство и преработка
  4. No-Till или как да копираме природата

No-Till или как да копираме природата

Александър Китев – земеделски производител от Казичене

-Г-н Китев, при кои култури прилагате технологията No-Till и каква е нейната основна концепция?

От тази година прилагам технологията на 100% в стопанството си. Основното правило при нея е, че игнорираме всички обработки. Единствените операции, които се извършват на полето са сеитба, торене, пръскане и жътва. При тази технология  всякакъв вид ровене и безпокоене в почвата са недопустими. Философията е да се копира природата. Самата тя ни го подсказва с растенията, които виждаме по края на нашите обработваеми площи. Природата се грижи за почвата. И ние трябва да се интересуваме от това, какво се случва под повърхността й, а не само над нея, както правехме всички, включително и аз преди години. В момента, в който ние започнем да се грижим за нашите почви, за тяхното здраве, земята ще ни се отблагодарява чрез по-висок добив. Природата го е измислила, просто ние трябва да бъдем достатъчно умни и далновидни, за да го осъзнаем и прилагаме. В период от няколко месеца трябва да положим семената, да подпомогнем вегетацията с хранителни вещества, да се погрижим да няма конкуренция от плевели и накрая да влезем да си приберем реколтата.

-Какви са конкретните ползи от прилагането на технологията No-Till ?

За да мога ясно да разгранича ползите от технологията и вредите от конвенционалните методи ще стъпя на последния доклад на ФАО (Организацията по прехрана и земеделие към ООН). Данните показват, че през последните 80 години 70-80% от хумуса в почвата е загубен. Това много ясно показва, че начинът за обработка на земята, който до момента се прилага не само у нас, а и в света, води до деградация на почвата и загуба на хумуса в нея. Ако продължаваме така след 10 години от почвата ще остане само пясък и глина. Прилагането на иновативната технология спира деградацията, спира загубата на хумус и органика и започва процесът по изграждане и възстановяване на почвата.

-Има ли някакви правила, които технологията изисква да се спазват?

Аз експериментирам от четири години и мога да заявя категорично опита си. В началото проучвах, правим съм грешки, но осъзнах, че почвата не трябва да се безпокои, не трябва да ровим в нея. Другото, което научих е, че, когато не се рови в почвата растителните остатъци след жътвата остават на повърхността. Един от принципите на технологията е почвата да бъде винаги покрита и винаги защитена от вятъра, силните дъждовни капки и от слънцето, което я загрява и влагата се изпарява от нея. Спокойно мога да заявя, че няма никаква разлика в добива, напротив през втората, третата година добивът започва да се увеличава, но при доста по-ниски разходи на единица площ. Производството става по-рентабилно, а стопанството, избрало да прилага технологията става финансово по-стабилно. Когато технологията се прилага правилно на втората, третата година почвата започва да задържа много повече влага. По време на засушаването тази година аз виждам, че растенията се справиха много по-добре, бяха по-зелени и по-свежи. Успяха да преживеят периода на месец юли, когато е най-горещо. След това, когато паднаха валежите те отново се върнаха в нормална вегетация и в момента се развиват прекрасно и очаквам много добри добиви от слънчоглед.

Тази технология не дава възможност за върхови добиви. Много е важно всеки да се съобрази с това, къде се намират неговите полета и какви са почвено-климатичните особености. Не се стремя към рекордни добиви, а се съобразявам с мястото и така планирам. Разходите ми са много по-малки, рискът от пари, които сме хвърлили на полето и чакаме след това да ги получим, е много по-малък и накрая, когато ожънем това, което сме предвидили, съм много доволен. Технологията ми дава стабилност в добивите, защото аз знам възможностите на своята почва и вече трета година прилагам технологията. Така аз спокойно мога да правя планове и да прогнозирам какви ще бъдат моите приходи, а само тогава можем да разполагаме и да преценяваме правилно разходите.

-И все пак, какви са основните принципи наNo-Till технологията?

Както всяка технологията, така и тази има основни правила, които трябва да се спазват. Тяхното неспазване не означава, че ще фалира стопанството, но няма да даде целените резултати. Основното и най-важно правило е да не безпокоим по никакъв начин почвата. Ровенето в почвата е унищожение на живота в нея, а ние напротив трябва да се постараем да върнем живота в нея. Единственото допустимо ровене е, когато влизаме в блока, за да сеем. Следващото важно изискване за прилагане на успешна технология е да оставим растителните остатъци на повърхността. Всичко, което остава зад комбайна, трябва да си остане върху почвата, само така тя е покрита и защитена от силните слънце, вятър и капките дъжд, които падат с висока скорост. Когато една почва е безпокоена години наред и всичко живо е нея е убито, заради многото обработки, тогава вредни гъби, бактерии и микроорганизми, от които стопаните се притесняват, много лесно се настаняват там и след това има болести. Когато обаче сме оставили почвата на мира, погрижили сме се за нейното здраве, върнем живота в нея, тогава на вредните патогени им е много трудно да се заселят в почвата. Не могат да бъдат премахнати на 100%, но те остават 10% и не могат да доведат до икономически вредни последствия.

Третият много важен принцип при прилагането на технологията и копирането на природата е максимално дълго време живи корени в почвата. Всички знаем за фотосинтезата и превръщането на въглеродния диоксид в кислород, но и самият аз до скоро не знаех какво се случва с въглерода, след като растенията са го приели. Растенията, чрез своите корени вкарват въглерода в почвата, с него пък се хранят микроорганизмите. Това е много полезно за нашите растения. Ето защо на нас ни е необходимо да имаме живи корени по-дълго време. Това добро хранене на микроорганизмите допринася за успешната симбиоза между растенията и микроорганизмите. Това обяснява защо добрите резултатите са след 3-4 години, а именно защото сме върнали живота в почвата, а той от своя страна започва да се грижи за културите.

Правилното използване на технологията в света показва, че прилагането на торове може да намалее до 25-30% при запазване на добри добиви в същото време. Едно от определенията за технологията е консервационна и това не е случайно. Нарича се така, защото ние успяваме да задържим голяма част от въглерода в почвата, който пък след това ни служи за изграждането на растенията.

Автор: Валери Станев

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.