1. Начало
  2. Новини
  3. Производство и преработка
  4. Изкупната кампания на тютюна в Гоцеделчевско започна

Изкупната кампания на тютюна в Гоцеделчевско започна

Снимка:

Цените отново са ниски

Изкупната кампания на тютюна в района на Гоце Делчев започна. От няколко дни представители на фирмите „Саке“ и „Сокотаб“ изкупуват продукцията на производителите в сатовчанското село Вълкосел.

Хората продават произведената тази година реколта въпреки призива на председателя на Сдружението на производителите на ориенталски тютюн (СПОТ) и кмет на Сатовча Арбен Мименов за бойкот на кампанията.

Причината - голяма част от тях не са получавали пари от повече от една година и изнемогват. Това ги кара да дават тютюна си и на цена под 7 лева.

„Миналата година продадох тон и половина тютюн. Взех около 5 000 лева, а около 2 800 лева ми бяха разходите. Повече от половината. Младите хора не стоят тук. На никого не му се занимава с тютюн“, разказва Саит Саидов, тютюнопроизводител и показва протоколът от продажбата. В нея е записана 6,93 лева средна цена при цена за първо качество над 10 лева.

Че парите не достигат казва и Халил Летифов. По думите му никой от тютюнопроизводителите не плаща осигуровки. Ако човек получи 5 000 лева, то 4 000 лева трябва плати за осигуровки.

„Според мен, според стандарта цената е слаба. Ниски са цените и хората не са доволни. Спрямо разходите тази цена не може да ни се върже“, споделя дядо Халил.

„Ние искаме да се осигуряваме, но не можем. Защо и държавата да губи и аз да губя, да не мога да се осигурявам“, продължава разказа си той.

„Продавам по един тон тютюн. По-миналата година беше по 4 лева килограма, получих 4 000 лева. Миналата година беше по 6 лева, получих 6 000 лева, а тази година е 7 лева, ще взема 7 000 лева“, разказва съселянинът му Мехмед Даутев.

Възрастният мъж ни обясни, че един кашон с тютюн тежи 14-15 килограма. За него земеделците получават около 70-80 лева, а като отиде в цигарената фабрика от него се правят 70-80 кутии цигари, които струват средно 350-400 лева.

Малкото останали тютюнопроизводители във Вълкосел разказват, че ако имат друга алтернатива изобщо няма да се занимават с него. Но такава засега не е налице в района. Няма поливни площи, а други култури там не виреят.

Младите хора са по чужбина – Англия, Германия, Гърция. Мъжете, които все пак остават се занимават и със строителство, а жените са и в шивашките цехове, за да свържат двата края.

Местните са категорични – младите никога няма да се върнат на село, защото поминък за тях няма.

Според кмета на селото Сюлейман Арунов само една трета от жителите му са останали там.

„От 650 семейства само 200 са във Вълкосел и гледат тютюн“, коментира селският управник. А статистиката сочи, че именно Вълкосел е първенец по отгледан тютюн.

Но и там се наблюдава загуба на интерес към културата. Ако през 1996 година в населеното място са се произвели 1 300 тона тютюн, то тази година има само 250 тона.

Автор: Ерол Емилов

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.