1. Начало
  2. Новини
  3. Любопитно
  4. Фермери в САЩ печелят от складиране на CO2

Фермери в САЩ печелят от складиране на CO2

Нов начин за борба с климатичните промени е складирането на въглероден диоксид в почвата

 

Само за миналия месец фермерите в САЩ, които използват системи за складиране на въглероден диоксид, са спечелили около 2.6 млн. долара

Нов начин за борба с климатичните промени набира популярност в САЩ, съобщава AP. Това е складирането на въглероден диоксид в почвата.

Американският фермер Еверет Добрински е получил 4 000 долара за това, че се е присъединил към Националната програма за складиране на въглероден диоксид в САЩ и използва земята си, за да "лови" газа. Добрински, който живее в Северна Дакота, заяви, че не прави това поради опасенията от глобалното затопляне, а за пари. "Загрижен съм за екологичните проблеми на Земята, но складирам въглероден диоксид за пари", твърди Добрински.

От Фермерския съюз на Северна Дакота съобщиха, че чрез програмата за складиране на въглероден диоксид 990 американски фермери са спечелили само за миналия месец около 2.6 млн. долара. Това се равнява на цената на задържания от тях в почвата CO2, който на практика след това се продава като кредити на Чикагската борса за търговия с парникови газове (Chicago Climate Exchange). Тези кредити се изкупуват от компании, които замърсяват околната среда, като цената на кредитите за един метричен тон CO2 е между 2.50 и 7 долара.

През 2006 и 2007 година в САЩ върху 2,8 млн. акра земеделска земя беше събран въглероден диоксид, равняващ се на отделяния от 320 хил. автомобила годишно. Общо 2300 фермери от 20 щата участват в Националната програма за складиране на въглероден диоксид в страната. Откакто доброволната програма беше стартирана в Северна Дакота през 2006 година, американските фермери, които участват в нея, са спечелили 8.5 млн. долара.

Според учените газът е основен виновник за глобалното затопляне.

Т.нар. складиране на въглероден диоксид в почвата се извършва чрез засаждане на растения, като за целта се използват специални методи. Едни от най-разпространените растения, които задържат CO2 в почвата, са малцовият ечемик, твърдата пшеница, рапица и леща, като семената се засяват с машини, които буквално ги инжектират в старо стърнище, т.е. земята не се разорава. Това е т. нар. метод на обработване на земята без оран. Освен това животновъдите също могат да "улавят" метан, като инсталират специални системи, които да събират отделяния от тора на животните газ.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.