1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Най-старите бълхи са били пет до десет пъти по-големи от днешните

Най-старите бълхи са били пет до десет пъти по-големи от днешните

Древните бълхи не са имали силните задни крайници на днешните си посестрими

Най-старите бълхи, откривани досега, са били пет до десет пъти по-големи от днешните. Те са живели през мезозойската ера и добрата новина е, че не са подскачали насам-натам.

Фосилизираните екземпляри, открити в оголени скали в Китай, са на най-старите кръвосмучещи насекоми, намирани досега. Биологичното им устройство и поведение като цяло е било много по-различно, обяснява пред "Лайв сайънс" Андре Нел от Националния природонаучен музей в Париж.

Нел и колегите му открили и анализирали деветте екземпляра. Древните бълхи не са имали силните задни крайници на днешните си посестрими. По думите на Нел те по-скоро са наподобявали въшки, пълзящи между кожите и перата на животните.

Един от женските екземпляри е бил цели 2 см - на практика гигант, в сравнение с днешните, които не порастват повече от 3 мм. Този вид е живял през мезозоя, познат като "ерата на влечугите", който се простира в периода от 250 хил. до 65 млн. г. пр. н. е., като това включва и периодът юра.

Заради размера и силните си уста е било много по-лесно да смучат от големи животни, вкл. динозаври, като без проблем са пробивали кожата им. Фосилите помагат да се попълнят някои празноти в еволюцията на бълхите. Първите са еволюирали от вид, който се е хранил със соковете на плодовете. Някои обаче са се "прехвърлили" върху животни, давайки началото на кръвосмучещия вид, пише vesti.bg.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.