1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Днес е Международният ден на биологичното разнообразие

Днес е Международният ден на биологичното разнообразие

В периода 2004-2014 г. броят на защитените територии от 34 се е увеличил на 41

На 22 май се отбелязва Международният ден на биологичното разнообразие. Темата на кампанията през 2015 г. е „Биоразнообразие за устойчиво развитие”. Посланието отразява важността на усилията на всички държави, за създаване на цели за устойчиво развитие, като част от Програмата за развитие на Организацията на обединените нации за периода от 2015-2030 г.

Биоразнообразие означава многообразието сред живите организми от всяка среда, включително сухоземни, морски и други водни организми и екологични комплекси, от които те са част, като това включва разнообразие вътре в и между видовете, както и разнообразие на екосистемите. Нашата страна се намира в зоната на умерения климатичен пояс и в по-голямата си част е била покрита с девствени, непроходими гори. Това природно богатство от основаването на държавата до наши дни е унищожавано от природните стихии и безогледно от човешката ръка.

Една от най-значимите заплахи за живата природа е унищожаването на сухоземните и водните местообитания. За да се съхранят редките и ценни растителни и животински видове се прилагат два основни метода: извън техните местообитания в ботанически и зоологически градини (ex situ) и в тяхната естествена среда (in situ). Такива са защитените територии.

Съгласно нормативната уредба категориите защитени територии са: резерват, национален парк, природна забележителност, поддържан резерват, природен парк и защитена местност.Общият им брой на територията на страната е 1015. От тях 41 се намират в обхвата на РИОСВ–Русе и са с обща площ 15 859,77 ха – резерват „Бели Лом”, 9 природни забележителности,  поддържан резерват „Сребърна”, природен парк „Русенски Лом” и 29 защитени местности.

Не е малък броят на защитените местности, чрез които са се съхранили фрагменти от съществувалите в миналото естествени широколистни гори в Лудогорието. Такива са „Вековна церова гора”, „Колчаковската кория”, „Юперска кория”, „Находище на турска леска”, „Каракуз” и „Вековна дъбова гора”. В смесените дъбови гори растат цер, благун, космат дъб и заемат равнинните и хълмисти части на страната. Най-многобройни са летните дъбове. Наличието им е доказателство за това, че в миналото тези територии са били покрити с обширни широколистни дъбови гори. Сред тези видове са и най-старите дървета, устояли на преходността и капризите на времето. Това са вековните дървета, за които се полагат грижи, за тяхното съхранение и опазване във времето.

Влажни зони с изключително голямо значение за опазване на биологичното разнообразие са и защитените местности - „Дойчов остров”, „Комплекс Алеко-Телика”, „Калимок-Бръшлен”, „Блатото край село Малък Преславец”, „Гарвански блата”, „Ломия” и „Рибарниците”.

В периода 2004-2014 г. броят на защитените територии от 34 се е увеличил на 41.

За защитени местности са обявени естествените находища на  редки и ценни растителни видове - червен божур (Paeonia peregrinа) – 4, пролетно ботурче (Cyclamen coum), кримска какула (Salvia scabiosifolia), обикновен сладник (Glycyrrhiza glabra), българска гърлица (Limonium bulgaricum) и уехтрицова урока (Bupleurum uechtritzianum S. Stoyanov).

Независимо от различните ограничителни режими в защитените територии, те са източник на разнообразни природни ресурси, които следва да се използват разумно, за да се осигури устойчиво развитие и да съхранят естествените местообитания.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.