1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Нов проект за план за управление на Природен парк „Витоша“ разрешава застрояването на планината

Нов проект за план за управление на Природен парк „Витоша“ разрешава застрояването на планината

Резерватите няма да имат буферна зона и няма да има никаква друга зона със строга защита

Коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България“ предупреждава, че проектопланът за управление на Природен парк "Витоша" предвижда опасни тенденции за застрояване на територията на парка, което може да лиши природния парк и съответно София, от основната му ценности - убежища на дива природа в непосредствена близост до европейска столица.

Според проектоплана, представен на обществен консултативен съвет на 30 юли близо до село Кладница, софийско, цялата висока и средна част на Витоша от север и от запад се отваря за застрояване в така наречената Зона за хижите, сградите за подслон, административните центрове за управление и поддръжка на парка и спортните съоръжения. Според изпълнителя на проекта Пролес Инженеринг ООД (същият изпълнява проекта за план за Национален парк "Пирин"), на Витоша има много хижи и туристи, затова не може да се обособи зона за опазване на биоразнообразието. Зоната за сгради и съоръжения е много обширна. В нея са включени много гори и местообитания. Каменните реки, специфични за Витоша, са сложени в същата зона за сгради и съоръжения. Предложена е фиктивна забрана за строителство - тя забранява строеж на хотели, вилни, производствени, складови и инфраструктурни сгради, и остава отворена врата за всякакъв друг вид строителство, например апарт-комплекси.

Резерватите няма да имат буферна зона и няма да има никаква друга зона със строга защита (отпаднала е територията с направляван режим на защита по сегашния план). Така резерватите ще граничат със зоните за сгради и съоръжения, съответно пистите биха могли да са до резервата. Резерватите са зони със строга защита, ако между зоната за строга защита и зоната за строителство няма буфер, ще се намалят районите, обитавани от дивите животни, ще има нерегламентирано навлизане в зоните със строга защита.

Не е ясно как и къде се извършва горско стопанство, селско стопанство и ловно стопанство, защото за гори, пасища и дивечовъдна дейност няма отделни зони (както е при сега действащия план). Проектопланът предвижда голяма зона, формално посветена на опазване на приоритетни местообитания, но нейното ефективно предназначение е в нея да има ловно, горско и селско стопанство. Вътре в нея не са обособени площите, където тези дейности да се извършат.

Има зона за опазване на приоритетни местообитания и местообитания, формиращи характерни скални и геоложки образования, речни местообитания и местообитания на консервационно значими видове. В тази зона не се опазват най-ценните територии в цяла Северна Витоша (като "морени", стари гори от смърч, торфища, почти единствените в България субарктични върби). Според изпълнителя те трябва да са в зоните за туризъм и за хижи, защото има туристи.

Не става ясно какво налага промяна на зонирането на парка - няма мотиви за това.

Предложението за режим за строителство на членове на коалиция "За да остане Природа" не е прието. То гласи: "Забрана на строителството, освен на водохващания за питейни нужди, пречиствателни съоръжения, сгради и съоръжения за нуждите на управлението на парка и обслужването на посетителите, подземни комуникации, ремонт и реконструкция на съществуващи сгради без увеличаване на застроената площ, ремонт на съществуващите пътища, ремонт и реконструкция на спортни съоръжения в границите на съществуващите просеки". Вместо това, проектопланът възприема стара, спорна мярка, която практически не забранява застрояването в планината.

За повече информация:

- Андрей Ралев, Сдружение за дива природа Балкани, тел. 0884 268 552

- Тома Белев, Асоциация на парковете в България, тел. 0888 100 373 

В Коалицията „За да остане природа в България” членуват Асоциация на парковете в България, Българската асоциация за алтернативен туризъм, Българското дружество за защита на птиците, Българското дружество по фитоценология – 2001, Българска федерация по катерене и алпинизъм, Българска федерация по спелеология, Българската фондация “Биоразнообразие”, Екологично сдружение „За Земята”, Информационния и учебен център по екология, Народно читалище „Бъдеще Сега”, Сдружение “Агролинк”, Сдружение „Байкария”, Сдружение „Белият бряг”, Сдружение за дива природа – БАЛКАНИ, Сдружение „Природа назаем”, СНЦ “Зелени Балкани”, Сдружение „Природен Фонд”, клуб UNECO към Студентски съвет на СУ „Св. Кл. Охридски”, Софийско гражданско сдружение „Щастливеца”, гражданска група „ ...

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.