1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. В защита на Национален парк Пирин се вдигат вече 19 града в България и 8 в чужбина

В защита на Национален парк Пирин се вдигат вече 19 града в България и 8 в чужбина

Исканията са за отмяна на решението на Министерски съвет от 28 декември 2017 година

На 18 януари 2018 г., четвъртък, граждани ще протестират срещу приетото на 28 декември 2017 г. решение на Министерски съвет за отваряне за строителство на 48% от територията на Национален парк Пирин.
 
Този път протестите обхващат София, Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Велинград, Габрово, Казанлък, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Русе, Свиленград, Свищов, Сливен, Смолян, Стара Загора, Трявна, Хасково, а също Берлин, Брюксел, Виена, Лондон, Оксфорд, Прага, Сидни и Хамбург и са подкрепени от коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България",
 
Протестното шествие в София започва да се събира от 18:30 ч. на площад „Независимост“ и ще тръгне по жълтите павета.
 
Исканията на протеста в четвъртък вечерта са за отмяна на решението на Министерски съвет от 28 декември 2017 г., с което бяха приети промени, разрешаващи строителство в националния парк, за оставка на министъра на околната среда и водите Нено Димов, който саботира основната функция на екоминистерството – да опазва природните богатства на България, и за обявяване на реалния собственик на концесионера "Юлен" АД и одит на концесията от международен одитор и с участие на гражданското общество.
 
Малко по-рано, в четвъртък от 10 часа граждани се събират пред Министерски съвет. На 11 декември 2017 г. коалиция "За да остане природа в България" изпрати 100 въпроса за Пирин до заместник министър-председателя Валери Симеонов. Въпросите адресират нередности в предложението за промяна на концесионния договор на ски-зона Банско от 6 декември 2017 г. Тъй като вече 35 дни няма отговор, гражданите се събират, за да зададат въпросите отново.

Според природозащитници решението на Министерски съвет отслабва защитата на Пирин, като отваря врати за сечи на вековни гори от бяла и черна мура, ела, смърч и бял бор на възраст между 100 и 500 години. За да бъдат тези гори това, което са в момента – Ноев ковчег на биологичните видове на Европа, те са еволюирали хиляди години, без да бъдат увреждани от човешка дейност. Няма как да има компенсаторно залесяване, което би възстановило пораженията от унищожаването на природата на Пирин. Затова по време на протеста в София, засегната от проблеми с чистотата на въздуха, символично ще се раздадат буркани с чист пирински въздух на всички управляващи с посланието, че „Свят без гори е свят без въздух“.
 
Уникалните екосистеми на Пирин и особено вековните гори са дом на мечки, вълци, диви кози, редки видове сови и кълвачи, както и на над 70 ендемични растения, от които над 30 се срещат само там и така Пирин притежава най-голямата концентрация от такива видове в България. Протестиращите не са срещу зимния туризъм и ски спорта, но искат това да се случва в синхрон с природата и да не засяга защитените територии. Инвестициите в ските не би трябвало да се концентрират само върху един район.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.