1. Начало
  2. Новини
  3. Пазари
  4. Христо Цветанов: Наблюдава се тенденция на намаляване на търсенето на земеделска земя

Христо Цветанов: Наблюдава се тенденция на намаляване на търсенето на земеделска земя

Според него забавянията на плащания по Програмата за развитие на селските райони не влияят директно върху пазара на земята

„Земеделието се влияе от всички външни фактори. Като говорим конкретно за миналата година – земеделските производители се повлияха от рязкото повишаване на цените на зърното. Респективно и те реагират на тенденциите. В случая можем да кажем, че се наблюдава ясна тенденция на намаляване на търсенето, или поне – корекциите от рентите респективно коригират и цените на земеделските земи„. Това заяви Христо Цветанов от Института за агростратегии и иновации в интервю за Bulgaria ON AIR.

Според него забавянията на плащания по Програмата за развитие на селските райони не влияят директно върху пазара на земята. 

„Нещата са по-сложни и може би трябва да изясним картината:

В случая става дума за следното: стара Европа има около 50 години обща селскостопанска политика. Даже наскоро чух едно мнение на колега, че у нас през последните години земеделието заприличало на „клондайк“. В известна степен това може да се приеме сериозно, защото през последните 4 години имаше ренесанс на зърнопроизводството. Съчетаха се добри години по отношение на добива и по отношение на цените, а оттам се получи и една добра рентабилност. При натрупването на един такъв сериозен капиталов ресурс земеделските производители се ориентираха към покупката на земеделски земи. Както и инвестиционните фондове, които работиха през последните години на нашия пазар. Но през последната година вече не е така. При положение, че при пет основни култури в зърнопроизводството само една е печеливша тази година и това е царевицата; и при положение, че липсата при директните плащания – говоря за първи стълб – е все по-осезаема, при всички случаи интересът към земеделска земя от страна на земеделските производители е намалял“, обясни Цветанов.  

Той заяви, че очаква корекция на пазара. Според него сериозна роля ще изиграе новата политика на ЕС, новата Обща селскостопанска политика.

„Един завой в политиките несъмнено води след себе си промени. Но смятам, че за зърнопроизводството голяма част от потенциала е изчерпан, по-скоро колегите търсят варианти в по-интензивни производства, да речем: плодове или зеленчуци. Там някъде са нещата, които биха дали аванс на производителите“, допълни Цветанов.

Христо Цветанов обясни още, че по света годината се нарича „преходна“ и използването на думата „нулева“ е грешно.

„Определено асоциациите имат какво да желаят по отношение на администрацията. Но ние не трябва да бъдем критични единствено и само към един или друг министър. Знаете, че не стоим здраво политически през последната година. Всички промени на политическо ниво определено оказват влияние при прилагането на европейските политики в нашата страна.

Не бих казал, че интересът към нашите земи от страна на чужди инвеститори се е увеличил. Нашата държава си има определена специфика и ние си страдаме от тази специфика – за да стане интересен активът земеделска земя на външните инвеститори, трябва да мине един процес на комасация. Все по-често се говори за този процес, но още не са предприети активни стъпки към него. Друг съществен момент са хидромелиорациите. По отношение на инфраструктурата всичко това в комплект е препъни камъкът пред инвестиционните намерения на големи външни инвеститори. Не само на тях – това създава проблеми и за нашите земедески производители.

Определено смятам, че 2015 г. ще е по-трудна за земеделците. Тя е първата от новия референтен период. Всички изисквания, които изпълняваха земеделските производители досега, имат надграждане и то – в не малка степен, по-тежко ще е администрирането. По отношение на зърнопроизводството имаме един сериозен фундаментален фактор – засяли сме по-малко площи с пшеница. Определено считам, че предпоставките не са добри. Експонирано през цената на земеделската земя, смятам че тя  ще намалява и може да слезе с още 10-15 %“, прогнозира Цветанов.

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.