1. Начало
  2. Новини
  3. Пазари
  4. Търговията с маслодайни култури си остава атрактивна за борсовите играчи

Търговията с маслодайни култури си остава атрактивна за борсовите играчи

Европа на плюс, Съединените Щати на минус без царевицата

Без обща посока в търговията. Така може да се опише развитието на международните борси в края на миналата седмица. След решението на Европейската централна банка, което смъкна еврото до рекордно ниски нива спрямо долара, всички култури в Париж затвориха с положителен знак. В Съединените щати беше точно обратното – търговията премина на минус, с изключение на царевицата.

В Щатите мартенските фючърси при пшеницата загубиха 3,75 цента. Цената им падна на 530 цента за бушел, което при курс на еврото от 1,12 долара, се равнява на 173 евро и 67 цента за тон.

За разлика от американските си колеги, европейските търговци дадоха на културата печалба, макар и само от половин евро. При продадени 834 хиляди тона и цени между 197,75 и 199,50 евро, то мартенските котировки затвориха борсовия ден на 198 евро и половина за тон.

С малко повече, а именно с цяло евро, поскъпна царевицата в Париж. Въпреки традиционното вече слабо търсене, цената й се покачи до 159 евро и 25, като се изтъргуваха 55 хиляди тона царевица. На зелено останаха и мартенските котировки на културата в Чикаго. Курсът от 386,75 цента за бушел означава плюс от 3 цента за деня, а евровата равностойност е 135 евро и 80 цента за тон.

Маслодайния сектор отчете най-големи разлики. На Чикагската борса соята отново поевтиня, този път с 4 цента до 972,75 за бушел. Обърнато в европейската валута това прави 318 евро и 76 цента за тон.

Другата маслодайна култура рапицата на Парижката борса обаче се покачи с 1 евро и 25 за последните февруарски сделки, а за майските – с 2 евро и 75 до 358,50 евро за тон.
След изборите в Гърция, където победиха евроскептиците, единната валута остава под натиск. Това улеснява износа, така че през следващите дни можем да очакваме ново поскъпване на културите в Париж, посочват анализатори.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.