1. Начало
  2. Новини
  3. Производство и преработка
  4. Ранното производство на ягоди може да бъде икономически перспективно

Ранното производство на ягоди може да бъде икономически перспективно

Ягодите може да се отглеждат във всички райони на страната при осигурено напояване

 

Отглеждането на ягодите в култивационни съоръжения и замразяването на плодовете позволява почти целогодишното им предлагане на пазара. Освен за консумация в прясно състояние те са подходящи за замразяване, преработка в компоти, конфитюри, мармалади, желета и други.

Ягодите може да се отглеждат във всички райони на страната при осигурено напояване. Най-подходящи са равнинните места с добър въздушен дренаж, защитени от силни зимни и от горещи сухи летни ветрове. Ягодите разполагат основната маса от своята коренова система на дълбочина от 10 до 30 см. От голямо значение е да се създадат възможно най-благоприятни условия за проникване на въздуха и за запазване на влагата.

На открито

Почвата се обработва дълбоко, но така, че орният хранителен пласт заедно с торовете да се отложи в зоната на масовото разпространение на кореновата система. Затова се извършва дълбока оран на 30–35 сантиметра. Количеството на торовете при предпосадъчното торене се определя в зависимост от запасеността на почвата и очакваните добиви. След дълбоката оран се внасят 4–5 тона прегорял оборски тор и около 20 кг фосфор на декар. Следва да се извършат мероприятия за постигане на рохкав почвен слой – култивиране, брануване, подравняване. Засаждането се извършва както при откритото полско производство. При мулчиране на почвата с черно полиетиленово платно се извършва предпосадъчно торене с 8 кг/дка азот. На почвената повърхност се оформят издигнати лехи с помощта на специални машини, а за по-малки площи – ръчно. Едновременно с това се разстила полиетиленово платно, предварително перфорирано под формата на двуредови ленти. Разстоянието между две съседни ленти е 90–100 см, между редовете в лентата – 35 см, а в реда е 20 см. Във всеки отвор на лентата се поставя по едно растение. За засаждане се използва добре вкоренен разсад, на който леко се подрязва връхната част на корените. Растенията се поставят на същата дълбочина, както в маточното насаждение, притъпкват се добре и се поливат обилно. Когато не се използва полиетиленово платно за мулчиране, засаждат се едноредово на разстояние 70–80 см и вътре в реда 20–25 см. Необходими са 6000–8000 броя растения на декар. Засаждането става през пролетта или есента (септември–октомври). Добре е да се използва захладен разсад, съхраняван в хладилник. При пролетното засаждане на такъв разсад още през същата година може да се получат до 650 кг плодове от декар и да се покрият направените разходи по създаване на насажденията.

Под покрив

Малките размери и голямата пластичност на ягодовите растения позволяват отглеждането им в култивационни съоръжения. Използват се полиетиленови тунели и оранжерии със или без допълнително отопление. Тунелите може да бъдат малки, средни или големи. При малките и средните полиетиленовото платно се опъва върху дъгообразно извити метални пръти, забити в почвата. Решаващо значение за ориентирането на редовете е вятърът. От северната страна платното се засипва с почва, а от южната се оставя свободно да прилепва до почвената повърхност за проветряване през топлите часове на деня. За да не се налага всекидневното му повдигане за проветряване, може да се използва и перфорирано платно. Отворите му са 10–12 мм и обхващат 6–7% от цялата площ на платното. Малките тунели покриват един ред ягодови насаждения или една двуредова лента. Те са широки от 50 до 80 см, а височината им е от 45 до 70 см. Средните тунели закриват два реда или две ленти. Покриването се извършва през февруари, а плодовете узряват около 15 дни преди отглежданите на открито. Големите тунели оранжерии могат да бъдат подвижни или неподвижни. Подвижните са с височина 2–2,5 м и широчина 6–7 м, която позволява засаждането на 8–10 реда или на 6 двуредни ленти. Покрити са с единично или двупластово полиетиленово платно. Двупластовото осигурява по-добра защита на растенията при рязка промяна на температурата. При отглеждане в неотопляеми тунелни оранжерии се прилага лятно засаждане на добре подготвен разсад. Покриването на ягодите се извършва през януари до началото на февруари. Проветряването става чрез повдигане на страничните рамки или на платното отстрани. При големи студове могат да се използват и отоплителни уреди. Узряването на плодовете се ускорява почти с един месец. Отопляемите оранжерии могат да бъдат масивни (такива, каквито се използват за отглеждане на зеленчуци) или леки – покрити с полиетиленово фолио. Подвижните са изградени от рамки, като покривите са дъгообразни както при големите тунели. Площта, която покриват, е от 2 до 7 декара. Конструкцията им позволява използването на малки трактори за обработка на почвата. При необходимост могат да се отопляват.

За засаждане в големите подвижни оранжерии се предпочитат млади розетки от едногодишни ягодови растения, които се пикират през май–юни в торови саксийки на открито и се внасят в оранжериите в края на ноември и декември. Узряването на плодовете в полиетиленовите оранжерии се ускорява с около 40 дни. При отглеждането на ягодите в култивационни съоръжения е особено важно доброто проветряване и достъпът на пчели по време на цъфтежа.

Сортове

Успешното отглеждане зависи и от правилния избор на подходящ сорт. Подходящи за ранно производство на плодове са следните сортове:

Покахонтас - Растенията са изправени, жизнени и родовити. Плодовете са средно едри, конусовидни до удължено конусовидни (при тези от първи порядък – с пресечен, леко гребеновиден връх). Понякога са леко сплеснати, с добре изразена шийка и малка, лесно отделяща се чашка. Цветът им е яркочервен с добре изразен гланц. Плодовото месо е плътно и добре оцветено.

Горела - Плодовете са едри до средно едри, тъпоконусовидни. Тези от първи порядък са с пресечен или гребеновиден връх, а някои – с леки ребра, почти без шийка, със средно голяма прилегнала чашка. Те са тъмновиненочервени, плътни, със силен гланц, с много добър вкус и аромат. Растенията са средно високи, изправени и родовити.

Кембридж фаворит - Растенията са средно високи, полуизправени и много родовити. Плодовете са едри до средно едри, правилно тъпоконусовидни, с малка шийка и голяма чашка. Цветът им е оранжево-червен, със слаб гланц. Плодовото месо е светлочервено, умерено плътно, със средно голяма кухина, с добър до много добър вкус и аромат.

Белруби - Плодовете са едри до много едри, двойноконусовидни, със заострен връх, понякога леко сплеснати, с много добре изразена шийка и малка, почти прилегнала чашка. Те са кървавочервени до тъмночервени, с гланц. Плодовото месо е яркочервено, плътно, с малка кухина, с добър до много добър вкус и аромат. Растенията са високи, изправени и много родовити.

Зенга Зенгана - Растенията са жизнени и много родовити. Плодовете са средно едри до едри, тъпоконусовидни, без шийка, с малка прилепнала чашка. Оцветени са в тъмночервено с винен оттенък и имат силен гланц. Плодовото месо е тъмночервено, плътно, с малка кухина, с добър до много добър вкус и аромат.

Мис - Високодобивен, ранен ремонтантен сорт. Плодовете са много едри. Имат конусовидна удължена или сърцевидна форма. Плодовото месо е светлочервено, плътно, с много добър вкус. Ягодите са прекрасни за консумация в свежо състояние.

Пати - Сортът е средно късен. Растенията са силно растящи. Толерантен е към основните почвени гъбни патогени. Подходящ е и за биологично земеделие. Плодовете му са средно едри, с конусовидна форма. Те са леко яйцевидни, яркочервени и много лъскави.

Поради болести и неприятели ежегодно се губи немалка част от продукцията. Тези загуби могат да намалеят значително чрез правилно прилагане на растителната защита. Най-често срещани при ягодите са гъбните болести – сиво гниене, бели листни петна и брашнеста мана.

Борбата със сивото гниене се извежда успешно по време на цъфтежа с някои от следните фунгициди: Роврал 50ВП – 0,2%, с карантинен срок 15 дни; Бенлейт 50ВП – 0,1%, с карантинен период 28 дни; Сумилекс 50ВП – 0,1%, с карантиенн срок 15 дни.

Срещу брашнеста мана се третира с Бенлейт 50ВП – 0,1%, с карантиенн срок 28 дни. Фунгицидът Роврал 50ВП в доза 0,1% с карантинен срок 15 дни се прилага при необходимост срещу белите листни петна.

Най-често срещаните неприятели по ягодите в култивационни съоръжения са ягодовата листна въшка, ягодовият акар, паяжинообразуващият акар. Срещу тях също има подходяща защита, главно с инсектициди.

Така например срещу ягодовата листна въшка успешно се използват: Пираника 20ВП в доза 0,015% с карантинен срок 30 дни, Пиримор 50ВГ – 0,1%, с карантина 21 дни, Хостаквик 50ЕК – 0,1%, с карантинен срок 3 дни. Борбата с акарите се извежда с Митак 20ЕК, внесен в доза 300 мл/дка, с карантинен срок 28 дни.

За борба с плевелите могат да се използват някои от хербицидите Агрифлан 24ЕК в доза 300 мл/дка, внесен преди засаждане на ягодите с инкорпориране. Ефикасни са и Лонтрел 300ЕК в доза 30–40 мл/дка и Баста 15СЛ в доза 300 мл/дка, внесени след беритбата на ягодовите плодове.

Ранното производство на качествени ягодови плодове може да увеличи доходите на населението и в нетрадиционни райони за тази култура./ списание Агрокомпас

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.