1. Начало
  2. Новини
  3. Любопитно
  4. ОСП трябва да гарантира безопасността на храните в ЕС

ОСП трябва да гарантира безопасността на храните в ЕС

Мнозинството от възгледите за ОСП са в подкрепа на доставяне на безопасни и здравословни храни

Европейската обща селскостопанска политика е полезна, но трябва да стане „по-справедлива” и „по-зелена”. Общата нагласа в широкия публичен дебат е за задължителна промяна на ОСП след 2013. България не е особено активен участник в този дебат и така за пореден път пропуска предоставената възможност да отстоява позиция, борейки се за нови и ползотворни условия за развитие на българското земеделие и защитавайки националните интереси  на родния агробизнес, предвид пълноправното ни членство в ЕС.

Изследователските организации, заинтересованите страни и широката общественост са съсредоточени в реформирането на ОСП така, че да се пренасочат помощи към по-малки стопанства и необлагодетелстваните райони, като се набляга на подкрепа извън „индустриалното земеделие.” Така целите на ОСП за поддържане на заетостта в селските райони, запазване на екологичното равновесие и производство на качествени храни ще бъдат постигнати по-ефективно.

Такива са преобладаващите идеи сред получените в Европейската Комисия 6000 предложения, касаещи реформите в ОСП. Обобщените резултати са съставени от независими експерти по повод дебата за промяна в тази политика след 2013г., структуриран около четири основни въпроса, поставени от еврокомисаря по земеделието Дачиан Чиолош:

  1. Защо има нужда от единна европейска ОСП?
  2. Какво очакват гражданите от земеделието?
  3. Защо се налага реформиране на ОСП?
  4. От какви средства се нуждае ОСП на утрешния ден?

Докладът беше представен на 19.07.2010г. на двудневна конференция в Брюксел, посветена на реформите в ОСП,  където се събраха заинтересованите страни, сред които не присъстваше нито един представител от България. Участието ни се изчерпваше с представяне на родни марки продукти на европейското селскостопанско изложение „Земеделие: Вкус за живот”, съпътстващо конференцията. А всъщност основната цел беше да се обсъдят и обоготят идеите на Чиолош преди да излезе окончателното съобщение за реформата в ОСП на Комисията през декември 2010г.

Отговорите на поставените от Чиолош въпроси са оценени като цяло в полза на запазването на ОСП, като решенията за създаване на условия на равнопоставеност, които да се използват от производители и потребители в новоприсъединените страни ще се решава от ЕС. Мнозинството от възгледите за ОСП са в подкрепа на доставяне на безопасни, здравословни храни, подсигуряване на продължително използване на земята, поддържане на селските райони и осигуряване на снабдяването с храна. Аргументите, които се използват най-често за реформата на ОСП, според външни анализатори са възможността да се приспособят към нарастващата нестабилност на цените на суровините и хранителните продукти, да се посрещне нарастващото търсене в световен мащаб на хранителни продукти на либерализираните борси. Други аргументи са свързани с преструктурирането и  разпределението на парите в ОСП и улесняването на процедурите и пренасочване на непазарни елементи за борба с изменението на климата. По-високи са и очакванията за качество от страна на потребителите, както и засилване на съвместните действия с други политики на ЕС, засягащи селските райони.

По време на конференцията са предложени и мерки за стабилизиране на пазара, програми за обучение, местни стратегии за насърчаване на пазара на хранителни продукти и други информационни източници. Според анализаторите преобладаващото мнение на заинтересованите страни е, че инструментите на ОСП трябва да бъдат изведени извън „индустриалното земеделие” и да осигурят подкрепа на „по-подходящи получатели”, например като земеделските производители в необлагодетелствани райони и планински зони.

Според доклада на ЕС трябва да се приеме стратегически подход за реформа на ОСП, включващ радикални решения. ОСП трябва да гарантира безопасността на храните в ЕС и да увеличи пазарната ориентация в конкурентните сектори чрез различни мерки. От ОСП се очаква да бъде посредник в необходимостта да се заплаща за обществени блага, защитата на околната среда и биоразнообразието и забавянето на климатичните промени. Според доклада трябва да се изясни връзката между двата стълба и да се гарантира адекватно развитие на селските райони. Очаква се ОСП да бъде справедлива за малките производители, за новите страни-членки и за необлагодетелстваните райони. По-голяма прозрачност при производството на храни и изравняването на стандартите за местни и вносни продукти са застъпени също сред предложенията за промяна на ОСП след 2013 година.

 

Етикети ОСП, доклад, ЕС, промени,
Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.