1. Начало
  2. Новини
  3. Пчеларство
  4. „Синдромът на празния кошер“ все още не се наблюдава у нас, тук основният проблем са препаратите, които тровят пчелите

„Синдромът на празния кошер“ все още не се наблюдава у нас, тук основният проблем са препаратите, които тровят пчелите

Да се ограничи използването на опасните продукти искат 1/3 от гласувалите в анкетата на AGRO.BG

В последно време доста шум се вдига около загадъчното изчезване на пчелите. Феноменът, получил наименованието „Синдром на празния кошер“, все още няма своето категорично обяснение. Най-странното около него е, че броят на пчелите-работнички в засегнатия кошер рязко намаляват, при това – докато в него има пчела-майка, пило и хранителни запаси. Още по-загадъчно е, че мъртви пчели около или в кошера никой не открива, а изоставеният мед така си остава – не го разграбват другите пчели, восъчният молец пък не проявява интерес към восъка, въпреки че когато пчелите изоставят кошера си, молецът буквално опустошава восъка и от него остават само трохи. Различни хипотези се появиха за възможните причини, но така или иначе нито една от тях не е категорично доказана. Сред най-популярните са ГМО, пестицидите, електромагнитните излъчвания на мобилните мрежи, вароатозата и още куп други. Всяка има своите поддръжници, но… явлението упорито продължава да пази своите тайни. Както е известно, най-силно засегнати са САЩ и някои държави от ЕС. Засега поне, нашата страна като че ли остава незасегната от проблема. Според министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов, който участва в организираната наскоро от фондация „Кредо Бонум” кръгла маса „За пчелите и хората”, в България няма регистрирани случаи на болестта „Синдром на празния кошер”. Той все пак предупреди, че най-голям бич за родното пчеларство е използването на пестициди, които тровят пчелите.

Какви мерки трябва да се вземат обаче експертите тепърва ще обсъждат. Ясно е, че е наложителен по-строг контрол върху препаратите. По един или друг начин използването на средства за растителна защита, които вредят на пчелите, ще трябва да бъде ограничено. Освен това, въвеждането на система за ранно предупреждение при пръскане също може да помогне в случая. Но докато специалистите предлагат и разглеждат различни варианти за справяне с проблема, ние решихме да научим какво мислят потребителите на портала AGRO.BG – както се казва, „глас народен – глас божий“. Затова въпросът ни през миналата седмица беше: „Какви мерки трябва да се предприемат, за да се ограничи отравянето на пчелите от препарати?“

Най-много – 42 на сто от гласувалите, избраха отговора „Да се подобри комуникацията между фермери и пчелари“ – това кореспондира с предлагания вариант за система за предупреждение. Намерението е добро, но доколко ще даде реален резултат? Както всеки е наясно, у нас няма ли строг контрол и санкции, всичко се прави „за отбиване на номера“. И когато е възможно – не се спазва въобще. Затова и другият вариант – „Държавата да засили контрола и санкциите за стопаните, които проявяват небрежност“ – също е получил немалко – 26 на сто от гласовете. Но най-важният може би все пак си остава ограничаването на опасните за пчелите растителнозащитни препарати. За него са почти една трета от участвалите в седмичната анкета (32 на сто). В крайна сметка, решаването на проблема ще бъде по-ефективно, ако бъде премахната причината за него. А как може да стане това – тук могат да бъдат измислени различни механизми – като се започне от въвеждането на нормативни механизми, напр. забраната на определени препарати, които тровят пчелите (така, както навремето беше тотално забранен популярният ДДТ – след като беше доказано, че предизвиква тумори и мутации, както и че белоглавият орел е на път да изчезне заради него).

Могат да бъдат въведени и различни икономически стимули за фермерите, които използват безвредни за медоносните насекоми продукти за растителна защита и т.н. В крайна сметка, какво ще измислят законотворците и експертите, както на национално, така и на европейско ниво – поживём, увидим. Само дано побързат и наистина отговорните институции вземат по-бързо и по-ефикасни мерки, преди да се наложи пчелите да бъдат обявени за изчезващ вид.

 
                                                                    Коментар на Светослав Динков

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.