1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Най-важните приоритети за новия министър на околната среда и водите в служебното правителство, според еколози

Най-важните приоритети за новия министър на околната среда и водите в служебното правителство, според еколози

Президентът назначи на тази позиция Юлиан Попов

"Дневник" публикува препоръките на личности и организации, които работят ефективно за защита на природата в България, към новия министър на околната среда и водите в служебното правителство. Президентът назначи на тази позиция Юлиан Попов.

Най-важните приоритети за екологията, според тях, са следните:

Международна природозащитна организация WWF в България:

Новият министър на околната среда и водите разполага с кратко време, но въпреки това може да предприеме няколко важни стъпки.

1. Трябва да прекрати процедурата за промяна на Плана за управление на Национален парк "Пирин" и веднага да направи публични правните анализи за прилагането на концесионния договор и плана за управление за периода 2001 - 2012 г., с което да се намали общественото напрежение около управлението на националния парк.

2. Скандалът с дюните в Несебър вдигна много шум, но постигна малко за опазването на защитените зони по Черноморието. Министерството на околната среда и водите трябва да издаде заповедите за обявяване на 20-те защитени зони по местообитанията от европейската екологична мрежа "Натура 2000" в района на Черно море. Това са "Езеро Дуранкулак", "Езеро Шабла-Езерец", "Комплекс Калиакра", "Долината на река Батова", "Златни пясъци", "Галата", "Камчия", "Плаж Шкорпиловци", "Емине-Иракли", "Ахелой-Равда-Несебър", "Поморие", "Атанасовско езеро", "Бургаско езеро", "Мандра-Пода", "Залив Ченгене скеле", "Плаж Градина-Златна рибка", "Острови Св. Иван и Св. Петър", "Ропотамо", "Караагач", "Странджа".

Заповедите трябва да включват категорична забрана на ново строителство в териториите, попадащи в ивицата с широчина 2 км от границата на морския бряг или на морските плажове, с изключение на обществена инфраструктура, преместваеми обекти и строителство в урбанизираните територии на населените места, определени към 1 януари 2008 г.

3. Трябва да осигури пълна прозрачност на проектите за удълбаване на Дунав, замислени с цел подобряване на корабоплаването, тъй като те могат да доведат до необратими последици не само за дивата природа, но и за живота на хората край реката.

4. Трябва да се преустанови добивът на дървесина в природните паркове като Витоша и Странджа. Икономическият ефект от него не е голям, но влиянието върху състоянието на защитената природа е значително, унищожават се и алеите за туристите.

Тома Белев от името на Асоциацията на парковете в България (АПБ):

1. Правилниците, утвърждавани от министъра на околната среда и водите за дейността на Висшия експертен екологичен съвет и Националният съвет по биологично разнообразие (НСБР), да бъдат преработени така, че да включват в съставите си квоти от научните среди (БАН и университетите) и гражданските организации.

2. Да създаде консултативни съвети по политиката за управление на компонентите за околната среда. Има ги като задължение в чл. 12, ал.1. т. 2 на Закона за опазване на околната среда, но на практика ги няма. Могат да бъдат активизирани, за да работят върху необходимите промени в бъдещото законодателство, както и по приоритетите за финансиране в бъдещия финансов период.

3. Да се приеме методиката за оценка на кумулативното въздействие върху защитените зони.

4. Да се започне обществено обсъждане и приемане заповедите за обявяване на защитените зони по Директива 92/43 като се тръгне първо то тези от Черноморското крайбрежие, които се очакват най-много и за които до момента се поемаха обещания, като "Камчия" и "Емине-Иракли" например.

5. Да се довърши развитието на мрежата "Натура 2000" с изпълнение на препоръките от биогеографските семинари на Европейската комисия за Черноморския биогеографски район и Алпийския биогеографски район. Има разработка за морските зони, финансирана от министерството на екологията и приета от НСБР - трябва да се внесе за гласуване в Министерския съвет заедно с една зона за главоча и мечката в Алпийския регион и да се финализира най-после тази част от присъединяването ни.

6. Да се приемат планове за управление на защитени територии – има вече готови за Сините камъни и Странджа. Необходимо е да се разгледат и приемат от ВЕЕС и след това – в МС.

7. Развитие на системата от защитени територии с две-три защитени местности. Има достатъчно готови документации за защитени територии в държавни имоти, за да се проведат комисии и да стигне до заповед в рамките на 100 дни.

8. Приемане на няколко плана за управление на защитени зони, които са разработени и чакат приемане.

Проф. Георги Костов и предизвикателствата според него:
(Бивш заместник-министър на земеделието с ресор "Гори" в правителството на ГЕРБ. Бил е председател на Държавната агенция по горите (30.06.2009 – 21.10.2009 г.) От 2003 г. ръководи катедра "Лесовъдство" в Лесотехническия университет.)

1. За всеки екоминистър е много трудно да се справи с няколко мафии. Бившият министър на околната среда и водите Нона Караджова беше заложник на боклучената мафия.

2. Даването на концесии за добив на полезни изкопаеми и кариери. Тук законодателството е размито и прокорупционно;

3. Контрол върху ползването на водите. Новият закон не беше приет в този парламент. В страшно много ведомства има проблем с контрола и опазването на водните ресурси.

4. Липсата на капацитет в политиките по адаптиране към климатичните промени. България не е в нито един сериозен проект по адаптация, нито има пазар за т.нар. екосистемни услуги.

5. Важно е и отстояването на позиции, които да позволят на България да усвоява повече средства в следващия програмен период на ЕС. Оперативна програма "Околна среда" не дава устойчиви резултати. Има и много други...

И според Стойчо Стойчев, директор по природозащитата в Българско дружество за защита на птиците (БЗДП):

1. Наказателните процедури от Европейската комисия. Най-напреднала е тази за изграждането на ветрогенератори в района на Калиакра, където се очаква случаят да влезе скоро в Европейския съд.

2. Контрол върху строителството по Черноморието.

3. Решението да одобри или не становището на Висшия експертен екологичен съвет, с което се одобряват промените в плана за управление на Пирин, които отворят врати за нови ски писти.

4. Позиция по исканията за нови писти на Витоша.

5. Малкият брой защитени територии по Закона за защитените територии - почти два пъти под средното за Европа.

6. Нуждата от планове за управление на защитените зони от "Натура 2000".

7. Издаване на заповеди за обявяване на зони по Дирeктивата за местообитанията.

8. Ограничаването на лова в района обитаван от световно застрашената червеногуша гъска – Шабла и Дуранкулак.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.