1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Решение за създаване на Национален парк "Българско Черноморие" гласува Комисията по околната среда и водите в парламента

Решение за създаване на Национален парк "Българско Черноморие" гласува Комисията по околната среда и водите в парламента

Природозащитниците приветстваха тази заявена политическа воля

Решение за създаване на Национален парк "Българско Черноморие" гласува в четвъртък Комисията  по околната среда и водите в парламента. Природозащитниците приветстваха тази заявена политическа воля, но изразиха и опасения, че процедурата е дълга и може да се "затлачи" в изпълнителната власт. Редно е сега държавата да си върне и заменките, които да станат отново държавна собственост и съответно да влязат в парка, смята Тома Белев.

Създаване на Национален парк "Българско Черноморие" на практика означава налагане на мораториум върху всички сделки на разпореждане и строителни дейности с държавни имоти в урбанизираните и извънурбанизираните територии на устройствени зони "А" и "Б" по Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, освен за случаи на инфраструктурни обекти с местно и национално значение.Вносител на проекторешението е Сергей Станишев и група народни представители.

Курумбашев: "Трябва да е ясно на кои места не може да се посяга"

"Сега действащият режим дава възможност на администрацията да решава дали едно нещо може да се застроява или не. Когато става дума вече за национален парк, въпросът вече се решава еднозначно", мотивира идеята за национален парк на Черноморието председателят на комисията Петър Курумбашев.

Той направи аналог и с обявяването на природни паркове като "Пирин" и "Витоша" – "така са решавали преди десетилетия хора, които са мислели за българската природа". По думите му, плажове и територии като Силистар от Резово и Шабла и Дуранкулак трябва да бъдат обявени един път ясно и еднозначно за национален парк и да се знае, че на тях не може да се посяга.  "Това е една стъпка на българския парламент, която засяга поколения след нас. Ние трябва да се научим да мислим и с този хоризонт", заяви Курумбашев.

Съществуват обаче редица частни имоти по Черноморието,  на някои от тях вече се строи, какъвто е случаят с местността Емона на Иракли.  По този повод Курумбашев заяви: "Задължение е национален парк да се обявява само на места, където е държавно-публична собственост. По-добре е в началото да се работи с по-малък обхват, но да се обхващат места, които са държавно-публична собственост, а по-нататък да се мисли дали е редно те да бъдат разширявани."

Природозащитници: Ако има политическа воля, всичко може да се случи

Природозащитниците, които всъщност лансираха идеята за подобен национален парк, приветстваха парламентарната воля да се задейства процедурата по създаването му. "Добре е, че най-после парламентът ще задължи изпълнителната власт да защити Черноморието," коментира за Дневник Тома Белев от Зелени Балкани и председател на Асоциацията на парковете в България.

Според него обаче, за да е наистина ефективна подобна инициатива, е редно да се направи и следващата логична стъпка, а именно държавата да задейства съдебна процедура, за да си върне заменките от времето на тройната коалиция и тези територии да станат отново държавна собственост. "Какъв смисъл има от подобен национален парк, когато в него не попадат дюните на Ропотамо, Камчийски пясъци например? " попита риторично той. Изпълнителната власт в лицето на нито едно ведомство не е предприела подобни действия до момента.

Според Стефан Аврамов от фондация "Биоразнообразие": "ако политическата воля е налице, всичко може да се постигне, дори и когато става дума за подобна дълга и трудна процедура."

Пред Дневник той изрази и опасенията си, че в момента се декларира една добра воля за създаване на Национален парк, но после нещата могат да се затлачат в изпълнителната власт. "Бих искал да го видя завършено!" каза Аврамов.

Какво следва процедурно

Според Петър Курумбашев, сега следва да се обсъди колко точно трябва да са зоните, които влизат в този национален парк. "Прекалената забрана" не е добра и точното очертаване на зоните, които да влизат в парка, трябва да бъде направено в дебат с представителите на черноморските общини, неправителствените организации и представителите на Министерство на околната среда и водите и Министерство на регионалното развитие, смята той.

Курумбашев прогнозира, че до една година МОСВ може да изготви предложение, защото не става дума за една непрекъсната територия, има урбанизирани територии, прогнозира Курумбашев. По мнението на Тома Белев, ако има воля за действие в МОСВ, реализирането на идеята може да се случи и за два месеца.

Друго предложение на комисията е в срок от 12 месеца да се въведе задължение да бъдат очертани зона А и зона Б по Черноморието, които още от 2008 г. са приети в Закона за черноморското крайбрежие.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.