1. Начало
  2. Новини
  3. Институции
  4. В Стара Загора приеха по-високи данък „сгради” и такса „смет”

В Стара Загора приеха по-високи данък „сгради” и такса „смет”

Снимка:

Администрацията се разпростира извън финансовата си черга, недоволстваха от БСП и не подкрепиха поскъпването

Малко по-високи стойности на данъка върху недвижимите имоти и таксата за битови отпадъци приеха днес, 31 октомври, общинските съветници на Стара Загора. И двете точки в дневния ред на редовното 26-то заседание на местния малък парламент предизвикаха продължителни разгорещени дебати, патос и дори обвинения в болшевизъм.

В крайна сметка като компромисен вариант се прие проектът не на кметската администрация на Живко Тодоров, а малко по-смекчените стойности, предложени от общинския съветник от ГЕРБ Диян Димитров. Такса „смет” става 1.5 промила за жилищни недвижими имоти на физическите лица, също толкова е и за нежилищните имоти на хората. 1.5 промила е налогът за жилищни имоти на юридически лица, а ако са нежилищни бизнесмените ще плащат 3.5 промила.

„Приятно удовлетворен съм от факта, че се прие моята корекция на предложението на администрацията от 3.5 промила за нежилищни имоти на гражданите, тъй като трябва да сме солидарни с техните трудности в кризата. Завишенията са съвсем минимални – с три десети от промила за по-голямата част от имотите, поносими са и ще обезпечим една част от средствата, наложени ни от МОСВ затова, че не сме изградили депото за битови отпадъци. Останалата част в рамките на около 1 млн. лева ще се дофинансира от общинския бюджет”, разясни пред медиите Диян Димитров. В общо 51 села, принадлежни към община Стара Загора, няма промяна в цените – остана настоящият 4.5 промила за жилищни и нежилищни имоти.

Ако досега един жител на Стара Загора е плащал 58 лв. за такса „смет”, то след увеличението тя ще надхвърли с малко 66 лева, посочи грубо осреднена цена шефът на Общинския съвет Емил Христов.

Основната причина за повишаването на таксата са двойно по-високите отчисления, които община Стара Загора ще плаща от 2014 г. на МОСВ заради липсата на Регионално депо за битовите отпадъци. Сумата на отчисленията скача от почти 2 млн. за 2013 г. на 3.6 млн. лева за догодина. „До края на годината ще бъде задействана процедурата за изграждане на сепарираща инсталация за предварително третиране на отпадъците и напролет догодина тя ще стане факт”, обяви пред градските старейшини кметът Живко Тодоров. С Регионално депо Стара Загора ще разполага от 2015 г. Градежът му се забавя заради тежки бюрократични процедури, както и заради обжалванията на Инициативен комитет от село Ракитница. Строителството на депото край селото се възпрепятства и заради промяна в Закона за горите, която предвижда терен от 220 дка горски фонд от парцела да бъде закупен.

За първи път от 1998 г. насам ще бъде намалена сумата, която ще се заплати на концесионера „Нелсен-Чистота”, обяви още кметът. От 15 години насам тази сума неизменно се вдига, подчерта Живко Тодоров, но днес се реши да бъде редуцирана с 800 хил. лева.

На днешното си редовно заседание общинските съветници гласуваха увеличение и на данък „сгради” – с две десети от промила, от 1.25 на 1.45 на хиляда. Администрацията апелира, че дори след това поскъпване Стара Загора остава с един от най-ниските данъци сред сравнимите с нея градове. За сравнение: в София данък „сгради” е 1.875 промила, в Пловдив – 1.8 промила, във Варна – 2 промила, в Плевен – 1.9 промила и пр. Със ставка от 1.45 промила Стара Загора се изравнява с Бургас, а по-ниска е само в Русе – 1.2 на хиляда.

Данък „сгради” бе повишен заради необходимите почти 4 млн. лева, които общината под липите ще плати като съфинансиране в крупни проекти за 2014 г. Приоритет за екипа на Живко Тодоров ще бъде инфраструктурата на кв. „Три чучура-север”, увери самият градоначалник в отговор на питане от страна на левицата къде ще се харчат допълнително събраните от старозагорци суми.

Въпреки това, лидерът на БСП Илия Златев леко натякна, че администрацията се е разпростряла извън финансовата си черга. „Можеше да се откажем от някои проекти, чието спечелване аплодирахме бурно преди, ако ни беше казано, че тяхното съфинансиране ще е за сметка на поскъпването на данъци”, отбеляза социалистът. По тази логика можем да се сърдим на тези политици, подписали предприсъединителните ни договори с ЕС, че не са договорили изгодни условия за европроекти без местно съфинансиране, както е в някои други европейски страни, контрира Живко Тодоров.

автор: Нина ЙОВКОВА

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.