1. Начало
  2. Новини
  3. Производство и преработка
  4. Световното производство на пшеница през пазарната 2014/15 година се прогнозира да достигне до нов рекорд

Световното производство на пшеница през пазарната 2014/15 година се прогнозира да достигне до нов рекорд

Производството на пшеница от реколта `2014 у нас възлиза на 4 870 хил. тона

Предлагане и потребление на пшеница през 2014/15 пазарна година

По оперативни данни на Министерство на земеделието и храните (МЗХ), производството на пшеница от реколта `2014 възлиза на 4 870 хил. тона, при реколтирани 11 545 хил. дка (98,9% от засетите площи) и среден добив за страната 422 кг от декар. Сравнявайки с оперативните данни за предходната година се наблюдава леко увеличение на производството с 0,9%, в резултат от нарастване на реколтираните площи, докато средният добив остава без съществена промяна.

Общото предлагане на пшеница в страната през настоящата 2014/15 пазарна година (формирано от начални стокови наличности, производство и внос) се прогнозира да възлезе на 5 055 хил. тона. Макар и с около 12% по-ниско спрямо рекордно високото ниво от предходната година, това количество остава съществено над вътрешните потребности, създавайки потенциал за поредна година да бъде реализиран значителен износ.

Началните стокови наличности, с които стартира сезон 2014/15, се оценяват на 150 хил. тона.

По данни на НСИ, през изтеклата 2013/14 маркетингова година общият внос на пшеница е в размер на 35,2 хил. тона, от които 20,3 хил. тона - пшеница и 14,9 хил. тона - преобразувано в пшеница брашно. Общото количество е с 51% по-малко спрямо предходната 2012/13 година, когато бе отчетен по-висок от традиционния внос на брашно от твърда пшеница, поради редуцираното производство на твърда пшеница в страната от съответната реколта.

Над 99% от доставките на пшеница през пазарната 2013/14 година са реализирани от държави-членки на ЕС - общо 20,2 хил. Тона.

Общото потребление на пшеница (семена, изхранване на населението, фураж и износ) през пазарната 2014/15 година се прогнозира да бъде в размер на 4 871 хил. тона - с около 13% по-малко в сравнение с предходната година, поради очакванията за намаление на износа.

Употребата за семена за реколта `2015 се предвижда да се задържи близко до нивата от предходните две години – около 320 хил. тона.

Под формата на брашно и хляб, през маркетинговата 2014/15 година се прогнозира да бъдат употребени около 940 хил. тона пшеница. Тази оценка се базира на данните на НСИ за потреблението на хляб, тестени изделия и брашно на лице от домакинствата и за населението в страната.

По предварителни разчети на дирекция „Животновъдство” на МЗХ за изхранване на животните се предвижда да бъдат употребени общо около 1 527 хил. тона зърно, в т. ч. около 611 хил. тона пшеница. Тези разчети не отчитат евентуална промяна на броя на животните през годината.

Отчитайки наличностите в страната и развитието на световните пазари до момента, до края на маркетинговата 2014/15 година се очаква експортът на пшеница от България да достигне около 3 млн. тона.

От целия износ на пшеница през първите три месеца на пазарната 2014/15 година, около 70% (974 хил. тона) са насочени за държави-членки на ЕС.

По данни на НСИ, през изминалата 2013/14 маркетингова година са изнесени общо 3 714 хил. тона пшеница, вкл. преизчислено в пшеница брашно, което е с 32% повече спрямо предходната година. Фактори, допринесли за този рекордно висок износ за последните петнадесет години, са увеличеното производство от реколта ‘2013 в България, доброто качество на пшеницата и високото търсене на световните пазари. Износът на пшеница е в размер на 3 658,4 хил. тона – с около 34% повече на годишна база, а този на преизчислено в пшеница брашно – 55,6 хил. тона – с 22% по-малко.

Износът на брашно през изтеклата 2013/14 маркетингова година е насочен почти изцяло за страните от ЕС – 39,4 хил. тона или над 98% от целия износ. Средногодишната експортна цена на брашното е 429 щ. д./тон.

Изкупни цени на пшеница в България

През първите три месеца на маркетинговата 2014/15 година изкупните цени на пшеница в страната отбелязват понижение спрямо края на предходния сезон, под влияние на перспективите за достигане на нов рекорд на световното производство на пшеница през 2014 г. и увеличения експортен потенциал на основни страни производителки от Черноморския регион. Като цяло, цените се задържат около сравнително ниските нива отпреди една година.

По данни на „Системата за агропазарна информация” ЕООД (САПИ), пазарната 2014/15 година стартира при средна изкупна цена на хлебната пшеница от 296 лв./тон за м. юли 2014 г., с около 12% по-ниска на месечна база. През м. август се отчита допълнително леко понижение на цените, последвано от известно възстановяване през м. септември 2014 г. Средната изкупна цена на хлебната пшеница за първите три месеца на настоящата маркетингова година е 290 лв./тон – с 2% по-висока спрямо същия период на предходната година.През следващите месеци се очаква цените на пшеницата в страната да останат сравнително ниски, под натиска на очертаващото се рекордно високо предлагане в световен мащаб.

Експортни цени на пшеница в България и на международните пазари.

През първите няколко месеца на маркетинговата 2014/15 година цените на пшеницата на световните пазари се движат в низходяща посока, под влияние на прогнозите за високо световно производство, което по последни данни дори се очаква да надмине рекорда от предходната година. Допълнителен натиск оказва и прогнозираното рекордно високо глобално производство на царевица през настоящата маркетингова година, която е конкурентна култура по отношение на употребата за фураж.

Следвайки тенденцията на международните пазари, износните цени на българска пшеница също бележат намаление в началото на маркетинговата 2014/15 година.

Цени на брашно и хляб

Отразявайки частично тенденцията при изкупните цени на пшеницата, през първите три месеца на настоящата 2014/15 маркетингова година цените на едро на брашно тип „500” отбелязват постепенно понижение до средно 623 лв./тон за м. септември, което е с 3,1% под нивото от м. юни 2014 г. (последния месец на предходната маркетингова година) и с 0,6% под нивото отпреди една година.

При цените на хляба се наблюдава по-слабо изразено намаление.

Съотношение на цените по веригата пшеница – брашно - хляб

През първите три месеца на маркетинговата 2014/15 година съотношението между цените по веригата „пшеница – брашно – хляб” в страната се задържа близко до приетото за нормално съотношение 1:2:4.

Като цяло, цените на брашното и хляба отразяват тенденцията на понижение на цените на пшеницата, макар и с малко по-бавен темп. Това се обяснява от една страна с технологичното време, необходимо за преработка и реализация на пшеницата под формата на брашно и хляб, а от друга - с факта, че цените на преработените продукти се влияят и от други фактори, като разходите за горива, електроенергия, работни заплати и други.

През следващите няколко месеца се очаква цените на брашното и хляба да останат сравнително стабилни.

Световно производство и потребление на пшеница

По данни на Международния съвет по зърното от 25 септември 2014 г., световното производство на пшеница през пазарната 2014/15 година се прогнозира да достигне до нов рекорд и да възлезе на 717 млн. тона, с 4 млн. тона над нивото от предходната година, основно поради по-високите добиви в Европа, държавите от ОНД и Китай. Намаление на производството се прогнозира за Северна Америка, Австралия и Близкия изток.

Общото световно потребление на пшеница през 2014/15 година се предвижда да достигне до 709 млн. тона - с 2% над нивото от предходната година.

Експертите от Съвета прогнозират глобалните запаси в края на сезона да се увеличат до 195 млн. тона – най-високото ниво за последните пет години, като наличностите в основните износители на пшеница нараснат за втора поредна година, поради увеличение на количествата в ЕС, САЩ и Черноморския регион.

Сеитбената кампания в северното полукълбо за реколта ‘2015 е в ход, като засега се очаква леко нарастване на площите в световен мащаб.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.