1. Начало
  2. Новини
  3. Производство и преработка
  4. Кой е световният лидер при производството на свинско месо

Кой е световният лидер при производството на свинско месо

С увеличаване броя на свинете, нараства и средната жива маса на клане на животните

Навярно, по един или друг повод, през последните години сте чували за „китайското чудо в свиневъдството“. Това е така, защото повече от половината свине в света се намират в Китай и още през 2012 г. в страната е произведено над 50 млн. тона свинско месо, което е пет пъти повече от обема на производство в САЩ и два пъти повече от това във всички страни на Европейския съюз.

Броят на свинете в страната през 2014 г. е бил 735 млн., което е с 2.7% повече в сравнение с предходната година, а производството на свинско месо се увеличи с 3.2% и достигна 56.71 млн. тона. Изнесените данни открояват и очертаващата се тенденция, че успоредно с увеличаване на броя, нараства и средната жива маса на клане на животните. Потреблението на свинско месо е 57.01 млн. тона, а износът е около 275 хил. тона. Дефицитът от 564 хил. тона се покрива основно (65%) от продукция, идваща от ЕС (368.7 хил. тона). Очаква се през 2015 г. консумацията да достигне 58.25 млн. тона, производството 57.35 млн. тона и около 300 хил. тона да бъдат изнесени. Недостигът от 1.2 млн. тона превръща страната в най-големия нетен вносител на свинско месо.

През 2014 г. Институтът по селско стопанство и търговска политика (IATP) публикува доклад, в който се разглеждат причините и следствията от т.нар. „китайско чудо в свиневъдството“. Какви са основните изводи от това проучване?

На първо място, разбира се, е фактът, че през последните няколко десетилетия в страната беше разработена най-грандиозната в света система за производство на свинско месо с основна цел и задача да се задоволят потребностите на изключително бързо увеличаващата се средна класа. В резултат на това се очаква в края на сегашното десетилетие свинското месо да осигурява 63% от общо произведеното месо (93 млн. тона) в Китай.

Анализът, свързан с изпълнението на задачите, показва, че са постигнати забележителни резултати. Така например, ако в средата на 70-те години на 20 век средно на човек се е падало по 8 кг свинско месо, сега то е по около 39 кг, а броят на свинете е равен на половината от населението на страната и два пъти повече от това на САЩ. Следователно, логично е да се запитаме: Съществуват ли историческите предпоставки за развитието на свиневъдството в Китай?

В китайския език думата „месо“ е аналог на „свинско месо“, като има данни, че в древнокитайския език с определението „изграждане на покрив над свинете“ се характеризират понятията „дом“ и „семейство“ и в преносен смисъл, изграждането на покрив над свинете означава, че се създава и дом (жилище) за семейството. Традициите при отглеждането на свине позволяват да се обясни тази лингвистична взаимовръзка. В продължение на хиляди години домакинствата са ценили свинете, не толкова заради месото им, а поради способността на тези животни да оползотворяват отпадъците и да ги превръщат в различни други ценни продукти. Свинското месо е било подходящо и се е използвало при различни тържествени случаи и се е превърнало в символ на богатство. Важно е да се знае, че когато става въпрос за свинско месо, не трябва да се разбират само котлети, филе и бутове. Крака, език, бъбреци, черен дроб, черва, далак и други части на тялото са били в миналото и сега отлично допълнение към блюдото на милиони хора.

В много страни по света са изключително загрижени и силно се безпокоят за цената на енергоносителите, поради което са принудени да поддържат стратегически запаси от нефт. В Китай са загрижени за цената на месото, поради което се създават стратегически запаси, не само от огромни обеми замразено свинско месо, но и от живи животни. Правителството се реши на тази стъпка и направи това след епидемията от репродуктивно-респираторния синдром през 2006 г., когато бяха унищожени милиони свине, като основната идея е да се регулират цените на свинското месо. Много от аналитиците и изследователите в света споделят мнението, че е изключително трудно, дори невъзможно, да се формира такъв резерв, чрез който може целесъобразно и успешно да се управлява колебанието на цените при широкомащабното производство на свинско месо в страната. Независимо от това се създаде зашеметяващ по обем запас, за да се гарантират потребностите на многобройната средна класа.

Според IATP, с усилията на правителството, в насока за намаляване на цената на свинското месо, се преследват основно две взаимосвързани цели:

  • да се отговори подобаващо на постоянно увеличаващото се търсене;
  • да се демонстрира благосъстоянието на нацията, чрез разграничаване от недостига, характерен за миналото.

Разглеждайки получените резултати, не може да не отбележим и обстоятелството, че в страната се отглеждат едни от най-плодовитите породи свине в света (Meishan, Mizhu и др.), които достигат полова зрялост още на 2.5-3-месечна възраст и нормално раждат по 14-16 и повече прасета.

Въпреки че притежава изключително интересни породи свине, в страната се заделят и сега годишно се използва по около 73 млн. паунда за закупуване на свежа и замразена семенна течност (от Великобритания), с цел подобряване на генетическите качества на свинете и подобряване на продуктивните им показатели. За кратък период от време в структурата на свинефермите също настъпиха големи промени, като броят им се намали със 70%, а средното поголовие в тях се увеличи близо 9 пъти (от 945 на 8389 свине).

За мащабите на извършваната работа е интересен и фактът, че през 2013 г. китайската компания Shuangui International придоби американската Smithfeild, като по този начин се извърши не само една от най-грандиозните сделки в световната свиневъдна индустрия, но това даде възможност на новите собственици за достъп до актуалните методи на производство и широко използване на американското ноу-хау. През януари 2014 г. Shuanghui International се преименува на WH Group с цел да изрази своя зараждащ се глобален обхват и стремежа си да е водещ световен бранд и бързо регистрира продажби от над 20 милиарда щатски долара/годишно.

Автор: Проф. Валентин Кацаров, Тракийски университет

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.