1. Начало
  2. Новини
  3. Производство и преработка
  4. Проблемите в млечният сектор и производството на млечни продукти се задълбочават

Проблемите в млечният сектор и производството на млечни продукти се задълбочават

Дадените субсидии не отиват да стимулират производството а, да повишат доходите на фермерите

В редакцията на селскостопанския портал www.agro.bg постъпи писмо от н. с.І.ст. Йордан Малджански от Враца. В него г-н Малджански прави анализ на пазара на мляко и посочва някои от основните проблеми в млечния сектор и субсидирането. Публикуваме писмото в оригинал.

"Този анализ в рамките на половин страница  ми беше изпратен от НСГ представлявано от неговият изпълнителен директор М. Михайлов. Ето какво показват статистическите данни на произведенето мляко и млечни продукти през 2015 г. През 2015 г. в страната ни официално с документи са изкупени и преработени в млечни продукти  522 658т. мляко /краве, овче, козе и биволско/. Това количество е подсигорило  на всеки български гражданин по 75 литра мляко и със скрите  количества стават 98 литра при европейските норми за хранене трябва да произвеждаме по 385 литра мляко на човек за да може да си достави необходимите белтъчини. Произведеното количесво е със 7064 т. по-малко от преработенето през 2014г. и е задоволило потребностите на българските граждани едва 25% от необходимото количесво по европейските норми за хранене.

Най-голямо е намалението при овчето и биволското мляко с 15%. Тези два отрасъла са с най-високите субсидии, което показва, че секторът се управлява неефективно и това се дължи на лошата  породна структора и неефективна „селекция”. Вместо чрез субсидирането на сектора производството да се повишава то постоянно намалява и изхранването на нацията се обрича на вносно сухо мляко. Това показва нулева ефективност на налетите държавни средства което си е чисто разхищение.

Поради  провежданата неадекватна политика бройките животни постоянно намаляват  и  българия се превръща в хранително зависима държава. За това средната млечност от овца  е  30л. Дадените субсидии не отиват да стимулират производсвото а да повишат доходите на фермерите. Създадените развъдни организации  не правят никаква селекция, защото се ръководят от неграмотници и лаици, селекцията на животните е високо интелектуална дейност и се прави от хора с образование и  натрупан опит и познания по дейността, а не от партийно избрани представители.

В анализа не е посочена средната млечност  в говедовъдството, защото ще се разбере  от всички, че селекция няма и за това средна млечност от ф.крава няма да е по–висока от 2800-3000л да не кажем, че реалната цифра е 1600-1800 литра. За да се изчисли ср.млечност от ф.крава трябва да се правят месечни обороти на стадото и да се отчитат фуражо-дните. От това количество изкупено мляко е произведено 138 638 тона кисело мляко,78149 т. прясно мляко, 1125. т. сметана, 991 т. масло и 66930 т. сирене като при всички млечни продукти се наблюдава увеличение. Това показва, че  млечните продукти имат повишено търсене, а производството на суровината бележи значително намаление  и трябва да се покрива с внос. Обяснението на г-н Михайлов, че намаленото производтво е компенсирано с по-доброто качество на млякото са наивни и  дълбоко погрешни и имат за цел да прикрият това което се случва в сектора. Всички които се занимават със селекция знаят, че основните показатели на млякото СБО и % М.В. се променят много бавно и няма как да са се покачили толкова, че да компенсират физическите литри. Моят анализ за производството на млечни продукти е различен и показва, че има значително разминаване в това което е изкупено и това което е произведено. Когато съберем произведените млечни продукти и умножим по рандемана на произведеното сирене би трябвало да получим литрите мляко които реално са изкупени. В произведените млечни продукти не са показени данни за поизведен кашкавал при който рандемана е 10:1. Само за това което имам данни като сиренето го смятам 7:1 и останалите са физическите си обеми се получава  една разлика в размер на 164 734 т. мляко което е преработено но не е отчетено, което е показателно за скрити обеми и сив сектор. Не се казва нито една дума за това, че производството пада търсенето се засилва ,а цената  на  суровината  също  пада в което няма никаква пазарна логика.Няма нито една дума за себестойност и норма на печалба  при млечните продукти, а това трябва да се знае  за да стане ясно  на  фермера кой обира парсата  и  кой работи  за бог да прости.

ИМА  ЛИ  СЕЛЕКЦИОННО ПЛЕМЕННА  ДЕЙНОСТ В ЖИВОТНОВЪДСТВОТО?

Този въпрос засяга всеки който е решил да се занимава с производство на животинска продукция и за това ще се опитам да анализирам това което се прави в момента. Целта на селекцията е да подържа и повишава продуктивните качества на породите чрез прилагането на различни методи на развъждане и кръстосване.До 1989г.имаше една перфектно действаща система която е пренесена от САЩ   и внедрена  от  Акад.Ц.Хинковски през 1974г. Връщайки се от САЩ след 4 годишен престой Акад. Хинковски прави първите НПО-та и към тях прикрепя научните институти и опитните станций.Първо се създава НПО-ГО на което става директор и после се създават другите по птицевъдсво и,свиневъдство. Тези научни институти се превръщат в генетични центрове, който започват да екпериментират различни схеми на хибридизация и да подържат изходните породи прилагаики чистопородно развъждане по линий.

Всеки успешен опит беше внедряван в производсвото, и с тази дейност се занимаваха най- младшите н.сътрудници. Така само за 10 години производството се изпълни с наука и продуктивността  на животните се удвои. Всичко това се ръководеше от  научни колективи където най старшият беше ръководителя на колектива. Колективите който се занимаваха с подържането и осъвършестването на дадена порода бяха от порядъка на 25-30 души експерти с определено ниво на компететност. Контролата на продуктивните качества ,индентифицирането на животните, воденето на племенните книги, изкуственото осеменяване, отглеждането на бичета за бици, вземането на семенен материал и неговото съхранение както и обучаването на осеменители беше паверено на СЕЛЕКЦИОННИТЕ ЦЕНТРОВЕ-или като сега го наричат НАСРЖ. Всичко това обслужваше едно голямо производство организирано в четирите стопански сруктори държавни, кооперативни, частни и ведомствени които бълваха животновъдна продукция. Всички тези изградени стопански структори по хоризтал и вертикал и със собствени търговски представителства БЯХА ТОТАЛНО ЛИКВИДИРАНИ. Сега всичко е в насипно състояние, няма написана и утвърдена стопанска структора която да извършва тази дейност а от това страдат самите фермери. Тези които бяха гледали животни по времето на социализма и си докарваха добри доходи  смятаха, че могат да се справят сами но много скоро ентусиазма им се изпари и фалираха. До 2008 година не се предприемаше нищо в областта на селекцията като създаването на структура, която да се занимва с проблемите на животновъдството. Политическите назначени министри ликвидираха институтите и опитните станций и наличните чистопородни стада и  преминахме на естесвено заплождане и безконтролно кръстосване, и млечността падна до 3500л. от ф.крава.

От 2008 година започва ерата на РАЗВЪДНИТЕ  АСОЦИАЦИИ. Тази структура  е измислена и наложена от проф.В. Николов в съавторство с Ц.Димитров. За първи път в историята на българското животновъдство един човек се здобива с такава власт. Техническия отдел на животновъдсвото става мозъчен и генетичен център. НАСРЖ  определя породите, издава разрешения на развъдните асоциации, контролира тяхната дейност и извършва същата дейност като тях и това го прави между другото, защото директора Николов е и преподавател в ВССИ-Пловдив. Пез цялата седмица  г-н Николов си преподава в института в Пловдив  и цялата дейност е поверена на г-жа Я.Иванова гл. счетоводител на предприятието  завършила МИННО ГЕОЛОШКИЯТ ИНСТИТУТ  и през последните години е РАБОТИЛА С ПОЯЛНИК  ЗАВАРЯВАЙКИ ПЛАТКИ една дейност много „близка„ до животновъдството и селекцията. За това  от тази дейност са изолирани Институтите по животновъдство и техните кадри и всичко преминава в ръцете на един единствен човек ОРКЕСТЪР  В. НИКОЛОВ. Цялата тази дейност която по времето на социализма се изпълняваше от 8000 души специалисти сега е поверена на ЕДИН ЕДИНСТЕН ЧОВЕК. От регистрираните 39 развъдни асоциаций  29 са на АВТОХТОННИ И АБОРИГЕННИ  ПОРОДИ  измислени, регисрирани само по външни признаци без данни кой е създал породата, какви са нейните характеристики, какъв е ареала на  разпросранение, кога е призната породата и с какъв нормативен документ, какви са кръвногруповите характеристики на породата и още  други документи и данни за дадена порода. Породите се определяха и признаваха еднолично от ВЕЛИКИЯТ ЕКСПЕРТ И ПОЗНАВАЧ И СЕЛЕКЦИОНЕР  В.НИКОЛОВ.  Така всеки град се здоби с порода планинските породи са на три нива ДОЛНИ СРЕДНИ И ГОРНИ ЗА ВСИЧКИ ПЛАНИНИ В БЪЛГАРИЯ.     Каракачанското животновъдство е издигнато в култ като се субсидира всички животни който са отглеждани от каракачанит  КАРАКАЧАНСКАТА ОВЦА, КАРАКАЧАНСКОТО КУЧЕ, КАРАКАЧАНСКАТА КОЗА – ПОД НАЗВАНИЕТО – Калоферска, КАРАКАЧАНСКИЯТ КОН  и сега се тъсят каракачански кокошки и каракачански свине за да може да се регистрира НАЦИОНАЛЕН ЖИВОТНОВЪДЕН КАРАКАЧАНСКИ ИНСТИТУТ, на който В.Николов може да стане директор, и така министърката няма да е необходимо да дава обяснения защо субсидира аборигенни породи, а ще се позовава на научните постижения на КАРАКАЧАНСКИЯТ ИНСТИТУТ.  Тези измислени породи  са обявени за много ценни и получават 80% от 4,5 МИЛИОНА ЛЕВА от  държавните субсидий за селекционна дейност, и се развъждат по естесвен начин без да се прави някакъв отбор и подбор т.е. ПАРИТЕ НА ДЪРЖАВАТА НЕ ОТИВАТ ДА СЕ ПОВИШАВА ПРОДУКТИВНОСТТА НА ЖИВОТНИТЕ  И ОБЩЕСТВОТО ДА СЕ ВЪЗПОЛЗВА ОТ ТЯХНАТА ПРОДУКЦИЯ МЕСО, МЛЯКО И ВЪЛНА а да повишът доходите на тези който ги отглеждат. Този не справедлив начин на харчене на дъжавни средства демотивира истинските животновъди, който желаят да си повишат продуктивността на животните и ТЕ  преминаха да отглеждат АБОРИГЕННИ И АВТОХТОННИ ПОРОДИ. Така великият селекционер вместо да повишава продуктивноста на културните породи  превърна родното животновъдство в НОЕВИЯТ КОВЧЕГ НА ЕВРОПА. Така тандема Ц.Димитров – В. НИКОЛОВ УСПЯХА ДА ПОТРОШАТ НАД 50 МИЛИОНА ЛЕВА БЕЗ НИКАКЪВ ЕФЕКТ ОТ ИЗВЪРШЕНОТО. Казвам това защото сега се слага началото на големият грабеж когато започнат да се разпределят по 50 милиона годишно само срещу един подпис на великият селекционер ЧЕ ЖИВОТНОТО Е ПОД СЕЛЕКЦИОНЕН КОНТРОЛ. Това което има като племенни книги и установен произход е ПЪЛНА ИЗМИСЛИЦА. Това е плод на прилаганата през годините на така наречената ТАВАННА СЕЛЕКЦИЯ, което значи гледаш в тавана и пишеш кавото се сетиш. В тези педигрета до трети и четвърти пояс няма една данна вярна и да е подкрепена с кръвни тестове за бащинство. Всичките тези золуми стават пред очите ни  и на никой не му пука, че тези хора трошат държавна пара и нямат надзорен орган който да ги провери  за достоверността на данните  и да ги накаже ,за това, че злоупотребяват с държавни средства. Писах до НС, до Евопейски депутати  и  никой не ми отговори. Ето сега го публикувам публично  и ако има в тази  държава институций да си свършат работата призовавам компетентните органи да направят държавна експертна комисия която да провери достоверността на информацията и да накаже злосторниците. Готов съм да участвам в една такава комисия за изясняването на фактическото състояние и истината".

н. с.І.ст. Йордан МАЛДЖАНСКИ, Враца

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.