1. Начало
  2. Новини
  3. Биологично земеделие
  4. В България има около 200 ферми, специализирани за отглеждане на охлюви

В България има около 200 ферми, специализирани за отглеждане на охлюви

Българският охлюв става все по-ценен у нас и зад граница като суровина за производството на лекарства и козметични продукти

Българският охлюв става все по-ценен у нас и зад граница като суровина за производството на лекарства и козметични продукти. Той се използва успешно в лечението на язви, гастрити, заличаването на белези и други. Лечебните свойства на сухоземните охлюви са известни още от древността. И римляните и галите знаели колко полезни за човешкия организъм са месото и кръвта от тях. Днес за целите на науката и медицината, те се отглеждат и развъждат в специални ферми. Мекотелите в тези ферми се хранят със специално засадени детелини и екологично чист фураж от биопродукти.

"Установено е, че варените охлюви притежават успокоителни свойства, посочва той. – Също така е установено след дългогодишни изследвания, че в кръвта на охлювите се съдържа протеина хемоцианин, притежаващ силни антитуморни и антибактериални свойства. Освен това той има и имуностимулиращи качества. Във връзка с тези изследвания преди години е пуснат на пазара продукт срещу рак на пикочния мехур, който се продава предимно в Западна Европа. След влизането на пазара на този продукт логично се засили интереса към охлювите и към протеина хемоцианин и оттам започнаха изследвания за други лечебни свойства на охлювите. Например месото от охлюви е търсено поради ценните и полезни хранителни вещества, които съдържа. Става въпрос най-вече за по-широкото и разнообразно съдържание на протеини, достигащо до 51 процента, което е по-високо в сравнение с другите консумирани меса. Хранителната стойност на този вид месо се подсилва и от съдържанието на почти всички видове аминокиселини, които са необходими на човека. След изследване на клетъчните и молекулярни компоненти е установено, че охлювът отделя секрет, чиито състав е близък до този на човешката кожа и поради тази причина той притежава регенериращо действие върху нея, което предизвиква също голям научен интерес", разказва д-р Александър Долашки от Института по органична химия към БАН, който вече няколко пъти участва на международни изложения, представяйки продукти от български охлюви

Учените от Института по органична химия към БАН правят съвместни изследвания със свои колеги от Катедра „Генетика” на Медицинска академия, резултат на които установяват, че хемоцианинът, извлечен от българския градински охлюв, е по-активен в сравнение с този от други подобни мекотели. Това, което учените задълбочено изследват в последните две-три години, е и слузта от охлюва, която се пречиства и обработва. На базата на всички тези изследвания върху охлювите, се започва създаването на различни козметични продукти, а също така и хранителни добавки. Козметичните продукти са предимно гелове и кремове за регенериране на кожата, докато хранителните добавки са различни сиропи с ефект срещу язва и гастрит, тъй като екстрактът от охлюви, намиращ се в тези сиропи, въздейства върху регенерирането на лигавицата на стомаха. Създават се и продукти с екстракт от охлюви, пак хранителни добавки, които действат благотворно върху костната система и върху ставите. Освен всички тези споменати действия, нашите изследвания показаха, че слузта от охлюви има и специфични антибактериални свойства. В изучаването на свойствата на продуктите от охлюви българските учени си сътрудничат с колеги от Германия, Белгия и Италия, съобщава БНР.

В България има около 200 ферми, специализирани за отглеждане на охлюви, които са със съответните сертификати, казва д-р Александър Долашки. – В тези ферми се отглеждат охлюви от вида Хеликс асперса /Helix aspersa/ по специален начин, отговарящ на екологичните норми. След като се получи слузта от тези охлюви, те се преработват в специален цех и от пречистения екстракт вече се създават козметичните продукти и хранителните добавки. Всички тези продукти са сертифицирани, като интересът към тях е наистина огромен. Продуктите от охлюви се пласират в шест държави от ЕС, като в България потреблението също се засилва поради ефикасността им.

У нас изследванията на слузта на охлюва се финансират от министерството на икономиката по Оперативна програма „Конкурентоспособност”. Българските продукти от охлюви, освен че се радват на все по-голям интерес, са и с доказано качество и произход. Компонентите в тях са пречистени и гарантират на потребителите, че не крият риск от алергизиране.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.