1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. WWF Унгария успя да спаси гора на площ от над 1 000 хектара

WWF Унгария успя да спаси гора на площ от над 1 000 хектара

Впечатляващ е мащабът на подкрепата

Най-мащабната природозащитна кампания в Унгария през последните години се увенча с успех и доведе до опазването на девствена гора, разположена на площ от над 1 000 ха. Инициативата беше насочена срещу правителствен план, предвиждащ строежа на туристическа железница в емблематичната долина Чарна, подслонила незасегната от човешка дейност гора. Кампанията беше организирана от природозащитната организация WWF Унгария и само за седмица получи подкрепата на повече от 73 000 поддръжници. Обединявайки усилия, те успяха да запазят за следващите поколения естествените екосистеми в долината.

Впечатляващ е мащабът на подкрепата – за броени дни унгарското общество се обедини около природозащитната кауза. В резултат правителството на не кой да е, а на известния с желязната си ръка премиер Виктор Орбан, се огъна под гражданския натиск. Може би стана ясно, че избори не се печелят, когато вземеш от хората това, което обичат? А може би просто унгарците ценят природата си?

„Искаме гордо да заявим, че успяхме да спасим една от най-големите недокоснати от човека гори в страната. Това стана благодарение на десетките хиляди хора, които подкрепиха тази безпрецедентна кампания,“ каза Каталин Шипош, ръководител на WWF Унгария.

Скътана между склоновете на Карпатите в северната част на Унгария, долината Чарна е дом на една от последните девствени гори на територията на страната. За да оцелее заедно с видовете, които опазва, човешката дейност в нея е сведена до минимум. През последните 40 години в района не се извършват лесовъдни дейности, а туризмът е позволен в ограничен мащаб. Целта е да се опази забележителното биоразнообразие, с което се отличава долината. Тя е дом на рядко срещани видове, сред които евроазиатски рис, черен щъркел, царски орел, уралска улулица, белогръб кълвач и поточен рак.

Наскоро обаче унгарското правителство представи план за развитие на региона, който включваше прокарването на железопътна линия през долината Чарна. WWF напомня, че в близката планина Бьоржьон вече има изградени пет железопътни линии, обслужващи туристи. Една от тях завършва именно на „входа“ на долината, а пешеходната разходка навътре в гората е позволена. Според унгарското законодателство долината е достъпна за екотуризъм, но с цел запазване на естественото ѝ състояние масовият туризъм не се допуска. В тази връзка WWF коментира, че изграждането на железопътен участък в долината не би допринесло значително нито за целите на туризма, нито за икономиката на региона, но би навредило сериозно на нейните ценни местообитания.

Въпреки това в края на октомври 2018 г. ръководителят на Държавната горска компания, стопанисваща гората, изпрати молба за получаване на екологично разрешително за изграждането на железопътна линия. В отговор на този ход WWF Унгария незабавно стартира кампания, целяща да блокира плана за развитие и да не допусне нарушаването на статута на защитената зона. Инициативата провокира масов обществен интерес. В рамките само на 10 дни над 73 400 души положиха подписите си под онлайн петиция за опазването на долината.

В резултат от протестните действия на природозащитниците министърът на земеделието Ищван Надж публично заяви, че е против инвестиционния план и нареди на ръководителя на Държавната горска компания да оттегли молбата си за разрешително. Освен това той заповяда долината Чарна да премине незабавно под юрисдикцията на Дирекцията на Национален парк „Дунав-Иполи“. Малко след като Държавната горска компания оттегли молбата си, процесът по издаване на екологично разрешително беше преустановен.

Това е втори опит за човешка намеса в гората през последните години. През 2012 г. Държавната горска компания изпрати молба за разрешително за добив на дървесина. И тогава, също както и сега, в резултат от експресно организирана кампания на WWF Унгария, процедурата беше преустановена.

„Долината Чарна е прекрасен пример за дива природа и за това как една гора може да се развива без вмешателството на хората. Следващата стъпка пред нас сега е да създадем система за зониране. Тя трябва да определя основните зони във всички национални паркове в страната, където природата може да се възпроизвежда безпрепятствено от човешката намеса,“ коментира Каталин Шипош. „А тази кампания трябва да бъде истинско вдъхновение не само за нас, но и за всички поддръжници на WWF по света“.

И ние можем

С примери за успешни кампании от такъв тип можем да се похвалим и у нас. В резултат от сериозните усилия на WWF и коалиция „За да остане природа в България“ преди 10 години беше предотвратено премахването на защитения статут на Природен парк „Странджа“. Също така в края на 2006 г. Върховният административен съд спря строежа на вилно селище в Природен парк „Странджа“ на брега на Черно море. Планината е уникална за България и за Европа с богатството си на растителни и животински видове, както и заради южното си разположение. По тази причина случаят се превърна в едно от лицата на медийната кампания „Защитете защитените територии”, организирана от WWF и подкрепена от близо 50 български медии.

През 2009 г. водена от природозащитниците кампания предотврати намеренията за ново строителство и изсичане на гори заради планове за  неколкократно разширяване на съществуващите ски писти и съоръжения в Природен парк „Витоша“, което противоречеше на действащите разпоредби. В противен случай любимото място за разходки на поколения столичани днес със сигурност би изгубило от своя чар.

Този месец се очаква да излезе и решение по делото за Национален парк „Пирин“. Върховният административен съд трябва да реши окончателно дали намеренията на правителството за промяна в плана за управление на парка са законосъобразни или не, дали той следва да подлежи на екологична оценка и ще окаже ли значително въздействие върху защитените зони от Натура 2000. От WWF се надяваме магистратите да постановят, че ски пистите, въжените линии и прилежащата инфраструктура в национални паркове могат единствено да бъдат ремонтирани, тъй като Законът за защитените територии не позволява изграждането на нови такива.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.