1. Начало
  2. Новини
  3. Растителна защита
  4. Пет нови сорта ябълки ще бъдат представени на Международната селскостопанска изложба „Агра 2011“

Пет нови сорта ябълки ще бъдат представени на Международната селскостопанска изложба „Агра 2011“

При селекцията на някои от сортовете са използвани като донори японски гени

Пет нови сорта ябълки създадоха учените от Института по земеделие в Кюстендил. Те ще ги покажат на Международната селскостопанска изложба „Агра 2011“, която ще се проведе от 9 до 13 март в Международен панаир Пловдив, съобщиха от пресцентъра на панаира. На нея ще бъдат демонстрирани общо 38 новости, сред които 5 световни и 4 европейски.

При селекцията на някои от сортовете ябълки са използвани като донори японски гени. Така „Мартеника“ е станала с отлично качество на плодовете, а при други се е получила по-висока устойчивост срещу болести. Сред новостите на института в Кюстендил е и сортът „Горана“, кръстен на село Горановци.

На „Агра 2011“ ще видим и първия сорт български броколи „Искра“, разработен от Института по зеленчукови култури „Марица“. Той продължава своята серия от нови линии зеленчуци с повишено съдържание на вещества, предпазващи от рак и стареене. На изложението ще бъде представен метод за молекулярна селекция на генотипове пипер с мощния антиоксидант В-каротин, след като миналата година бяха отличени доматите с ликопин и В-каротин, подходящи за производство на детски храни.

Сред световните новости е първият български сорт сливи от групата на ренклодите. Той е с едри плодове, сочен, сладък и ароматен, дава висок рандеман при варенето на ракия. Селектиран е от Института по овощарство в Пловдив.

Със своите върхови разработки на „Агра 2011“ идват всичките 27 научни института в състава на Селскостопанската академия, която е съорганизатор на проявата заедно с панаира. Освен новите сортове соя, овес, бадеми, памук, пипер и други култури, те са направили и редица продукти, улесняващи фермерите.

Европейска новост е методологията за оценка на риска, уязвимостта и подготовката на поливното земеделие към засушаване, която е изключително актуална заради промените в климата. Патентът е на Института по почвознание „Пушкаров“. Слънчева сушилня за плодове, зеленчуци, гъби и билки е общият принос на два института - за изследване и развитие на храните и по планинско животновъдство и земеделие.

При нарастващото търсене на биопродукти на пазара, полезен за фермерите ще бъде микробиологичният препарат за обеззаразяване на почвата и семената „Трифендер ВП“, който е новост в европейски мащаб. С него се избягва прилагането на химикали, а разходите за торене се намаляват от 30% до 60%. Как да се прилагат различни видове биопрепарати при отглеждането на домати, пипер, патладжан и краставици на полето и в оранжериите ще разясняват експертите на ИЗК „Марица“.

В деловата програма на „Агра 2011“ е предвиден Ден на биологичното земеделие (10 март), където ще се обсъждат неговите проблеми, нормативни изисквания, подходи при обучението, възможности за свързване с екотуризма. В три от дните на изложението ще се дават консултации за производителите на органични продукти.

„Сътрудничеството на селскостопанската наука с агробизнеса“ е темата на кръгла маса, която на 10 март ще събере представители на браншови съюзи, на научно-изследователски институти, на земеделски кооперации и сдружения, фермери, арендатори и фирми.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.