1. Начало
  2. Новини
  3. Производство и преработка
  4. 5420 са фермите трета категория в област Смолян

5420 са фермите трета категория в област Смолян

Под 5% от млякото се произвежда във ферми първа категория

7918 е броят на отглежданите млечни крави в област Смолян към 1 юни, съобщиха от Министерството на земеделието и храните, предаде радио „Фокус”.

Това е броят на кравите, отглеждани във ферми първа и трета категория. В областта няма нито едно стопанство, което да отговаря на изискванията за втора категория. Под 5% от млякото се произвежда във ферми първа категория. Положително е, че от 7 в началото на годината, броят на фермите от най-висок клас е станал 8 ферми. В тях се отглеждат общо 253 крави. Една е фермата първа категория в Чепеларе, две в Смолян, по една има в неделинските село Оградна и Гърнате, една в Борино. Две се кравефермите в община Доспат - в селата Змеица и Кожари.

5420 са фермите трета категория, като в тях се отглеждат общо 7666 млечни крави. 600 са оборите в община Баните, като в тях се отглеждат общо 600 крави, т.е. по една в стопанство. В община Борино, са регистрирани 251 стопанства, като в тях се отглеждат 343 крави. В цялата община Девин има само 250 крави, регистрирани в толкова ферми трета категория. В Доспат се отглеждат 597 крави в 597 стопанства, в Златоград има 513 крави в 512 ферми. В община Мадан в 680 ферми трета категория се отглеждат 681 крави. В община Неделино в 615 ферми се отглежда само по 1 крава. В община Рудозем в 532 ферми се отглеждат 538 говеда за мляко. Най-много крави и съответно ферми трета категория има в община Смолян.

Отчетени са 2381 крави, разпределени в 1175 ферми, което показва, че в някои стопанства се отглежда повече от 1 крава.Значителен е броят и на кравите в община Чепеларе – 1147, които са разпределени в 202 ферми. Общината е своеобразен рекордьор по отглеждане на млечните животни. В село Хвойна преобладават фермерите трета категория с 10 до 20 животни.

До края на годината фермите от трета категория трябва да отговарят на определени изисквания за хигиена, в противен случай няма да имат право да продават мляко.

Три пъти са намалели кравите в родопското гранично село Чеплетен за последните две години, каза кметът на селото Здравко Хаджиев. Той обясни, че причина за това са ниските изкупни цени на млякото. „В момента средната изкупна цена е 50 - 55ст. за литър, а килограм фураж е 60 ст.”, посочи Хаджиев и обясни, че по този начин производителите се на загуба. Преди две години в селото се отглеждали 50 крави, а сега техният брой е 15.

Въпреки това местните жителите нямат никакво друго препитание и поради тази причина по-младите отглеждат по 1-2 крави. Тъй като селото е на самата граница с Гърция няма условия за развитие на туризма. В селото преди време е направена екопътека, която води до вечнозеленото дърво джел, което местните наричат пърнар. Тъй като дървото е зелено през всички сезони на годината туристи го посещават по всяко време. Растението е засято през 1925 г. Според Хаджиев и на други места в Родопите има такива дървета, но уникалното на това в Чепелетен е внушителната височина.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.