1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Комети са "виновни" за сформирането на много от океаните на Земята

Комети са "виновни" за сформирането на много от океаните на Земята

Това сочат резултатите от астрономическо изследване

Въпросът за произхода на водата на нашата планета винаги е бил дебатиран от учените. Последната теза по темата е, че комети, дошли от далечния Космос, вероятно са "виновни" за сформирането на много от океаните на Земята, сочат резултатите от изследване, цитирани от "Ройтерс" и "Франс прес".

Астрономи, ползващи космическия телескоп "Хершел" на Европейската космическа агенция, за пръв път откриха на комета вода, чийто състав е близък до този на водата на нашата планета. Става дума за кометата Хартли 2, която неотдавна мина край Земята.

При сформирането на Слънчевата система Земята е била толкова гореща, че всички летливи "елементи", включително водата, са се изпарили. Единствено отдалечени райони отвъд орбитата на Марс са съхранили големи количества вода.

Много учени смятат, че милиони години след сформирането на Земята водата се е върнала на повърхността й под формата на лед, пренесен от малки небесни тела – най-вече от астероиди и в по-малка степен от комети.

Сегашните теории заключиха, че по-малко от 10% от водата на Земята произхожда от комети, заяви Паул Хартог от института "Макс Планк" за изследване на Слънчевата система. Изследванията ни за пръв път показват, че кометите може да са имали далеч по-важна роля, допълни Мириам Ренгел от института.

За да проследят маршрута на земната вода в космоса, учените използвали естествения изотоп на водорода деутерий, известен също като тежък водород. На нашата планета съотношението между деутерия и водорода е 1 атом деутерий към 6400 атома нормален водород. На малките небесни тела, донесли вода на Земята, съотношението между двата изотопа би трябвало да е сходно, смятат учени от института.

Досега астрономите наблюдаваха това съотношение най-вече на астероиди – тела, които са съставени от скали, метали и лед и произхождат от астероидния пояс, разположен между Марс и Юпитер. Подобно съотношение не бе открито на нито една от шестте комети кандидатки, които съдържат прекалено голямо количество деутерий и очевидно идват от райони в съседство с газови гиганти като Юпитер, Сатурн, Уран и Плутон.

Кометата Хартли 2 обаче идва от Куйперовия пояс – много по-отдалечен район, който се намира в покрайнините на Слънчевата система. Уредите на "Хершел" изследвали под лупа кометата при минаването й на едва 18 милиона км от Земята през есента 2010 г.

"Изследванията ни сочат, че на кометата съотношението между въпросните два изотопа е 1 атом деутерий към 6200 атома нормален водород, поясни Хартог. Следователно то е много сходно с това на Земята”, коментират учените.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.