1. Начало
  2. Новини
  3. Любопитно
  4. Български земеделски производители посетиха единствената изследователска станция за биотехнологии на Балканите

Български земеделски производители посетиха единствената изследователска станция за биотехнологии на Балканите

Румънските им колеги подкрепят отглеждането на генно-модифицирани култури

По време на работното посещение проведено в Тимишоара, Румъния на представители на Асоциацията на Земеделските производители в България /АЗПБ/ във връзка с третата среща на Регионалния съвет за сътрудничество, група от най-големите земеделски производители посетиха изследователска станция в град Ловрин по покана на румънската асоциация АгроБиотехРом. Тимишоара е най-развитият в земеделско и технологично отношение район в Румъния. Там се намира и единственото по рода си опитно поле на Балканския полуостров, което отговаря на всички изисквания на румънското законодателство за опити с генно-модифицирани организми. Както е известно, такива опити с научноизследователска цел са забранени в България. Именно затова, българските земеделски производители проявиха интерес към възможността да им бъдат представени научните достижения. В полеви условия те бяха запознати с резултатите от селекция на различни сортове царевица, както и с предимствата пред конвенционалните сортове. Любопитен факт е, че на едно място е концентрирана продукцията на четири големи конкурентни фирми за селекция на семена. В Румъния тези компании работят  в сътрудничество.

На българските земеделски производители бяха представени резултатите от опити със семена, регистрирани в Румъния. Научната цел на опитите е да се изследват как реагират селектираните сортове, както на неприятелите, така и на полезните организми. Представителите на компаниите показаха и най-голямото си постижение – сорт царевица, който комбинира три селскостопански характеристики. Сортът е устойчив на гликозат, както и на два от най-популярните неприятели – стълбопробивач и царевичния червей- диабротика.

Изпълнителният директор на асоциацията АгроБиотехРом д-р Николае Христеа сподели с българските земеделски производители, че голям процент от румънските им колеги стоят твърдо зад идеята за разрешение за отглеждане на генно-модифицирани култури. „Преди еврочленството ни, аз и моите колеги отглеждахме големи количества от различни генно-модифицирани сортове соя, а сега ни е забранено. Принудени сме да използваме скъпи препарати, получаваме много по-малко субсидии, а в същото време сме на един общ конткурентен пазар. Като прибавим и влиянието на Русия и Украйна на пазара, се оказва, че членството ни в ЕС е в тежест за земеделския сектор”,  анализира ситуацията д-р Христеа.

След посещението на изследователската станция в Ловрин, земеделските производители посетиха имението Швабенхаус. Там те бяха запознати с румънския опит за развитие на селските райони и прилагането на добрите Европейски практики. Имението Швабенхаус е един добър пример за едновременно развитие на селски,  винен и конферентен туризъм. Българската група от земеделски производители беше запозната с научните изследвания на професор Елена Марсела Бадеа от университета в Тимишоара, която е поддръжник на новите технологии в земеделието и цялата й научна кариера е посветена на тази тематика.

Професор Бадеа изтъкна малка част от предимствата, които генно-модифицираните култури имат пред конвенционалните. За тях се използват много по-малко количество химически препарати /хербициди и пестициди/, правят се много по-малко механизирани обработки, което от своя страна е свързано с отделянето на много по-малко количество въглероден двуокис. А същевременно тези култури дават два пъти по-висок добив в сравнение с конвенционалните. Заедно с българските земеделски производители беше и доц. Божин Божинов, декан на факултета по агрономство на Аграрния университет в Пловдив. Двамата учени запознаха участниците в срещата с актуалните световни тенденции в научните изследвания, свързани с биотехнологиите в земеделието. Темата породи дискусия, тъй като представителите на Националната федерация на земеделските производители в Румъния /NFPAR/ искаха да разберат мнението на българските си колеги. Българските земеделски производители представиха различните гледни точки за дебата в България с уточнението, че има пълна забрана за ГМО в България, както и разединението на мненията на производителите по темата. Д-р Николае Христеа от АгроБиотехРом сподели, че е учуден от тези факти и добави: „Не мога да възприема, че има земеделски производители, които са против. Това означава, че има пълно невежество по темата. Трябва да бъдат по-добре запознати”

Актуалната политика в областта на земеделието в Румъния беше представена на българските земеделски производители от Валериу Табара, настоящ депутат и председател на комисията по земеделие в Румънския парламент, бивш министър на земеделието в Румъния. Той е предложен за поста на министър на земеделието в новия кабинет на Емил Бок след освобождаването на шестимата румънски министри от миналата седмица. Валериу Табара изрази своето мнение в подкрепа на отглеждането на генно-модифицирани култури. Той е привърженик и защитник на биотехнологиите и при всички положения ще лобира за легализирането  на режима по отношение на ГМО в Румъния.

След завръщането си от посещението в Румъния, земеделският производител  Нотю Добрев сподели: „Радвам се, че имах възможността да видя практическото приложение на научните достижения. Бях впечатлен колко се е развила науката в сферата на растениевъдството.” и допълни, че болестите по царевицата, които са коментирали в изследователската станция в Ловрин и с които се бори науката са все още слабо разпространени в България, но за съжаление едва ли ще подминат и нашата територия. „Ще бъде жалко ако няма как да се справим с тях. За да опазим продукцията си ще са ни необходими големи количества вредни и скъпи препарати за тази цел. А там видяхме на практика как са се преборили научно,” разказа още Нотю Добрев и допълни, че „в България има изключително добри учени, на които трябва да им бъде дадена свобода, за да могат да допринесат за едно по-добро земеделско производство.”

„На база на информацията в България имах известни резерви по отношение на ГМО и за отглеждането на тези култури. Те изискват много по-малко третиране с препаратите, които ние използваме, разходът на гориво и обработки е много по-малък и всъщност с много по-малко средства се постига по-голям добив”, споделя още Нотю Добрев.

Нотю Добрев е регионален координатор на АЗПБ за област Велико Търново и управител на фирма „Агрокартел” град Стражица. Обработва над 30 000 дка земеделска земя, а фирмата е специализирана и в семепроизводство на слънчоглед и царевица.

 

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.