1. Начало
  2. Новини
  3. Любопитно
  4. ЕК изисква България да прилага правилата за генетично модифицираните организми

ЕК изисква България да прилага правилата за генетично модифицираните организми

Страната ни има на разположение два месеца да информира Комисията относно мерките, взети за правилното прилагане на Директива 2009/41/ЕО

Европейската комисия реши днес да изиска България да прилага правилно Директива 2009/41/ЕО, която се отнася за дейностите, свързани с генетично модифицираните организми. Комисията счита, че България не е успяла да изпълни изискванията на Директивата за вземане на всички адекватни мерки да се ограничи възможният риск за човешкото здраве и околната среда, които биха възникнали вследствие на тези дейности. Искането е отправено под формата на „мотивирано становище“ съгласно прилаганите в ЕС процедури за нарушение. Сега България има на разположение два месеца да информира Комисията относно мерките, взети за правилното прилагане на Директивата. В противен случай Комисията може да реши да заведе дело срещу нея в Съда на Европейския съюз, съобщиха от пресслужбата на ЕК.

Когато микроорганизмите биват генетично модифицирани, култивирани, съхранявани, превозвани, унищожавани или използвани по друг начин, хората и околната среда могат да бъдат изложени на риск. Директива 2009/41/ЕО изисква държавите членки да гарантират, че са взети всички необходими мерки за избягване на дейности, свързани с генетично модифицираните микроорганизми (ГМО), които имат негативни последици за човешкото здраве и околната среда.

Комисията счита, че начинът, по който България е приложила Директивата, не е в състояние да контролира всички възможни рискове за човешкото здраве и околната среда. Например Директивата изисква на компетентните органи да се съобщава всякаква нова информация за — или промяна в — дадена дейност с възможен значителен риск, докато националното законодателство изисква подобно съобщаване само ако съществува нова научна или „друга“ информация. България също не е успяла да осигури правно своето задължение да изпраща на Комисията годишни доклади по определени дейности.

В отговор на откритата от Комисията на 15 април 2010 г. процедура за нарушение, България измени своя Закон за генетично модифицираните организми. Новите разпоредби обаче не засягат всички пропуски в националното законодателство, констатирани от Комисията. Вследствие на това Комисията реши да изпрати на България мотивирано становище, в което официално изисква страната да се съобрази с всички аспекти на Директивата.

Директива 2009/41/ЕО класифицира рисковете от излагане на негативни последици по следния начин: без или с незначителен риск, ниска степен на риск, умерен риск и висока степен на риск. Посочени са подробни критерии за оценка на риска, както и защитни мерки за всяко от четирите равнища на риск.

Компетентните национални органи разглеждат съобщените дейности и защитните мерки. При желание компетентните национални органи могат да се консултират с групи или с обществеността относно всеки аспект на съобщените дейности.

В случай на инцидент компетентните органи и държавите членки, които могат също да бъдат засегнати, следва да бъдат незабавно информирани.

 

Етикети ЕК, организми, ГМО
Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.