1. Начало
  2. Новини
  3. Любопитно
  4. Държавите членки могат да ограничават или забраняват ГМО и по екологични причини

Държавите членки могат да ограничават или забраняват ГМО и по екологични причини

Предварително условие за отглеждането на ГМО остават проверките за безопасност, извършвани на европейско ниво

Държавите членки трябва да могат да ограничават или забраняват отглеждането на генетично модифицирани организми (ГМО) на своите територии, позовавайки се на екологични причини, решиха европейските депутати.

Те приеха на заседание на 5 юли в Страсбург с 548 гласа "за", 84 "против" и 31 "въздържали се" предложение за изменение на съществуващото законодателство, съобщи пресслужбата на Европейския парламент.

Предстои изменението да бъде представено за разглеждане и от Съвета на министрите. Ако то бъде одобрено и от Съвета, това означава, че държавите членки ще могат да използват и допълнителни "екологични причини", включително и научни основания, за да забраняват отглеждането на ГМ култури на национално равнище.

"Радвам се, че Парламентът достигна компромис по трудния въпрос за ГМО, който вълнува обществото от години", заяви докладчикът Корин Льопаж от френската парламентарна група на Алианса на демократите и либералите за Европа (AЛДE). "Ако Съветът успее да постигне обща позиция, това балансирано споразумение ще даде на страните и регионите правото да не отглеждат ГМО, ако решат", допълни Льопаж.

Европейската комисия бе предложила на държавите членки да се даде възможност да забраняват отглеждането на ГМО на всякакви други основания, но не и по екологични причинили или от съображения за общественото здраве, които се разглеждат единствено от Европейската агенция за безопасност на храните, уточнява пресслужбата на Европарламента.

Изхождайки от необходимостта да се даде правно основание на тези забрани в контекста на международната търговия, Европарламентът настоява, че държавите членки не трябва да бъдат ограничавани да изтъкват и екологични причини.

Европейските депутати смятат също така, че социално-икономическото въздействие трябва също да е основателна правна причина за забрана т.е. при риск от заразяване на обикновени или органични култури.

Евродепутатите призовават всички държави членки да вземат мерки, за да се предотврати заразяването на традиционни или органични култури с ГМ култури и да се гарантира, че виновните за подобни инциденти ще бъдат държани финансово отговорни.

Предварително условие за отглеждането на ГМО остават проверките за безопасност, извършвани на европейско ниво, и даването на разрешение, напомня Европарламентът. Евродепутатите отново призоваха Комисията за подобрения и в тази област.

От биотехнологичната промишлена групировка Europabio настояват страните членки да имат правото да разрешават отглеждането на ГМ култури на своите територии по свое усмотрение. Карел дьо Марши Сарваас, един от директорите на Europabio, изрази разочарованието си от това, че политическото гласуване превръща Европа в "научен музей вместо в икономически мотор, движен от иновациите". "Много от политиците продължават да отказват на фермерите възможността да използват модерните технологии, които вече са на разположение на конкурентите им извън ЕС", смята Сарваас.

В момента в ЕС е разрешено отглеждането само на две ГМ култури - царевица MON810 и картофи "Амфлора" за производство на нишесте. Въпреки че някои държави членки са разрешили тяхното отглеждане за търговски цели, повечето страни от ЕС не допускат отглеждане на нито една от двете култури.

Австрия, Франция, Гърция, Унгария, Германия и Люксембург са задействали т.нар. "предпазна клауза" съгласно действащата директива от 2001 г., която изрично забранява отглеждането на някои видове ГМО.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.