1. Начало
  2. Новини
  3. Горско стопанство
  4. ЕП гласува за радикална реформа в областта на рибарството

ЕП гласува за радикална реформа в областта на рибарството

Снимка:

Реформата ще се базира на многогодишно планиране на запасите, за да се осигури устойчивост на рибния отрасъл

Ключова реформа в Общата политика в областта на рибарството (ОПОР), която цели да намали риболова до устойчиви нива на рибните запаси, да прекрати изхвърлянето на нежелания улов в морето и да базира дългосрочното планиране на достоверни научни данни, бе одобрен от Парламента. Прекомерният риболов е широко възприеман като най-голямата грешка в текущата ОПОР, стартирала през 2002 година. Новата политика ще влезе в сила през 2014 година.

Според данни на Европейската комисия 80 процента от рибните запаси в Средиземно море и 47 процента от тези в Атлантическия океан са изразходвани. Гласуваната в пленарна зала реформа предлага ясни и строги мерки за справяне с този проблем.

„Ние показахме, че Европейския парламент е всичко друго, но не и бездействащ. Ние използвахме законодателната си сила за първи път в областта на ОПОР, за да предотвратим прекомерния риболов. Рибните запаси трябва да се възстановят до 2020 г., позволявайки ни да имаме 15 млн. тона повече риба и да създадем 37 000 нови работни места“, заяви докладчикът по реформата в областта на рибарството Ulrike Rodust (С&Д, Германия).

Край на прекомерния риболов чрез прекратяване на изхвърлянията...

Изхвърлянето на нежеланите екземпляри от улова обратно, тъй като са неподходящи по големина или вид, се отнася за повече от четвърт от цялостния улов в ЕС. Повечето от изхвърлените видове умират. За да се прекрати тази вредна практика, депутатите настояват от 2014 г. риболовните кораби да бъдат задължени да разтоварват целия си улов на сушата в определени по график дати за различните рибарства.

Разтовареният улов на сушата, който е неподходящ като големина, например, ще бъде използван за цели, различни от консумацията от хора. Страните членки ще трябва да гарантират, че риболовните кораби спазват забраната за изхвърляне на нежелания улов в морето.

От 2015 г. ще се предотврати определянето на твърде високи квоти, които не са устойчиви, от страна на страните членки. Рибарите ще трябва да спазват „максимално устойчивия добив“, т.е. да не улавят повече, отколкото даден рибен запас може да се възстанови за една година. Целта на депутатите при днешното гласуване бе да се гарантира, че запасите ще могат, до 2020 г., да се възстановят над нивата за „максимално устойчив риболов“ и да се поддържат след това на съответните нива. Това означава автоматично повече риба, по-добър улов, и следователно — повече работни места в рибната индустрия.

Дългосрочното планиране ще замени споровете за годишните квоти

Реформата ще се базира на многогодишно планиране на запасите, за да се осигури устойчивост на рибния отрасъл. Предприемането на дългосрочен подход ще подобри предвидимостта на пазара, което в замяна трябва да спомогне за по‑големи инвестиции и по‑добро планиране в индустрията. Многогодишните планове ще се основават на по‑точни и достоверни научни данни, които страните членки ще са задължени да събират и предоставят.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.