1. Начало
  2. Новини
  3. Производство и преработка
  4. България ще издига ограждения по границата с Турция като мярка срещу шапа

България ще издига ограждения по границата с Турция като мярка срещу шапа

Това обяви в парламента министърът на земеделието Мирослав Найденов

България ще издига заграждения на границата с Турция срещу свободно преминаване на животни от южната ни съседка. Това обяви в парламента министърът на земеделието Мирослав Найденов. Той информира депутатите за мерките, които правителството предприема срещу разпространението на шап по животните в Бургаския регион, както и за обезщетението на пострадалите животновъди, които са унищожили животни или са принудени да ги гледат затворени.

Найденов обясни, че загражденията няма да бъдат възстановяване на граничния кльон, а такива, каквито има в ловните стопанства. Той изрази надежда, че такива ще бъдат предприети и от турската страна.

Според Найденов заболяването идва от турска територия и ако не се предприемат адекватни мерки, ще бъдем подложени на постоянен риск.

Найденов каза пред журналисти, че на 5 март ветеринарният комитет на Европейската комисия ще обсъди ситуацията с разпространението в България. Там ще бъде поставен и въпросът дали Еврокомисията не може да окаже по-голяма финансова помощ на страната ни. Ще поискаме преразглеждане на мерките, които бяха гласувани заради първото огнище на болестта, както и да бъде разширен обхватът на компенсиране от страна на ЕК, коментира той.

Министърът каза още, че засегнатите стопани в село Кости, където възникна първото огнище на шап в началото на годината, са получили вече по 300 лв. от социалното министерство и освен това са им изплатени сумите за унищожените животни. Уточни, че оценката за компенсацията е на комисия, не на министерството. Найденов посочи, че стопаните, които са принудени да отглеждат животните си затворени, вместо да ги изкарват по пасищата, ще могат до получат допълнителни средства за фураж по програмата de minimis във фонд "Земеделие". Според нея всяко стопанство може да получи 15 хил. евро подпомагане в кризисни ситуации.

Първите случаи на шап в България след 12 години пауза бяха открити през януари. Огнища на болестта вече са установени в пет бургаски села. Заради заболяването бяха налагани периодично карантини и забрани за търговия с животински продукти, което пък вдигна на протест животновъдите от региона. Някои от тях поискаха вместо умъртвяване животните им да се ваксинират.

Не е възможна ваксинация срещу шап, каза обаче днес Найденов. Той обясни, че това ще доведе до други последствия, като например забрана на износ на наша продукция, а и независимо от ваксинацията пак животните в засегнатите райони трябва да бъдат унищожени. Ще използваме само разписаните процедури - унищожаване, дезинфекция и карантина, посочи министърът.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.