1. Начало
  2. Новини
  3. Пазари
  4. Поравно: „доверявам се на българското” – „чета внимателно етикета”

Поравно: „доверявам се на българското” – „чета внимателно етикета”

При съмнение звънете все пак в Агенцията по храните

Великден отмина, заедно с него – повсеместното пазаруване „като за световно” на яйца, козунаци и празнични украси. Както винаги, цените им тръгнаха нагоре в навечерието на най-големия християнски празник (какво да се прави – пазарна логика!), но пък някои вериги почти в последния момент изненадаха приятно клиентите с атрактивни промоции. Този ход беше много предвидлив – ясно е, че след като мине еуфорията и на всяко домакинство му се наложи в следващите дни да се справи с голямо количество сварени и нашарени яйца, търсенето им ще спадне, а от друга страна – пак по пазарните правила – търговската мрежа беше залята с най-търсените за това време на годината продукти. Та каквото не се продаде – после ще залежава по щандовете и накрая ще отиде немалко брак.

По едни други правила обаче някои родни търговци отново решиха, че в мътна вода могат да си наловят доволно количество риба. Мераците им бяха пресечени своевременно – инспекторите от Агенцията по безопасност на храните показаха, че не спят. На прицел бяха най-вече яйцата, боите, агнешкото и козунаците – в дните преди Възкресение държавният орган е конфискувал внушителната цифра от над 100 хил. яйца. Освен това, между 18-ти и 21-ви април в цялата страна са били направени 1677 проверки, като при тях инспекторите са издали 105 предписания, 48 акта за нарушения, 6 обекта са били затворени.

Близо месец преди това от Съюза на птицевъдите алармираха, че у нас се внасят яйца от Полша, които не стават за директна консумация, затова вероятно се продават и на по-ниски цени. По данни на браншовата организация, производствената цена на едно яйце в Полша била 14 ст., а тук за едно яйце плащаме по 10 ст. Последваха масирани проверки от агенцията по храните и в крайна сметка не излезе нищо нередно с полските яйца.

Същевременно оттам отново напомниха на потребителите да четат внимателно какво пише на етикетите на продуктите. Както и че не трябва да купуват яйца и каквито и да било други хранителни продукти от нерегламентирани търговски обекти. А купувате ли яйца – специално внимание обръщайте на маркировката на яйцата от клас „А” (печатът върху черупката с кода на производителя), защото тя удостоверява, че те са предназначени за предлагане на пазара.

За козунака пък специалистите от БАБХ съветват да внимавате – ако е с наситен жълт цвят, а на етикета не е посочено, че е използван оцветител, нещата са съмнителни – вероятно се касае за подвеждаща информация, което е нарушение на закона. В случай че е използван оцветител, той трябва задължително да бъде обявен в състава с думите: оцветител (Е номер или наименованието му). И накрая – за всяко съмнение за нередност експертите от агенцията напомнят да подавате сигнал до държавния орган. Интересното обаче е, че нито един от гласувалите в седмичната ни анкета не е посочил този отговор. Припомняме, че въпросът на AGRO.BG беше: „Как ще си гарантирате качествени яйца и козунаци за Великден?” с три възможни отговора – Като пазарувам само от български производители; Като следя стриктно етикета и срока на годност; При съмнение ще се обърна към БАБХ. Първите два събират еднакъв брой гласове – по 50%. Това или означава, че агенцията не е получила достатъчно доверие, или че липсата на достатъчен контрол вече е обезверила напълно българския потребител. Все пак половината от потребителите, участвали в допитването, вярват поне на етикетите. Което пак може да се приеме за положителен вот и за контролиращия орган – защото всеки може да напише каквото си иска върху опаковката на продукта, но ако няма кой стриктно да следи и да проверява – къде тогава е гаранцията, че написаното отговаря на истината? Другата половина от гласувалите пък приемат като гаранция произхода – щом е от български производител, значи е качествено. Може би роля в това изиграха разкритите случаи на вносни продукти, като например „пестицидните” краставици от Йордания. Както и твърденията на браншовиците от птицевъдния сектор. Спор няма – родното производство като цяло заслужава доверието на потребителя, но в интерес на истината в началото на април в Кюстендил конфискуваха 375 кашона по 180 яйца, а преди това пак от склад в града на ябълките иззеха 135 кашона по 180 яйца. Оказало се, че продукцията е от птицеферми в областта. Все пак добрата новина в случая е, че продукцията не е стигнала до потребителите. Но къде е гаранцията, че някъде това не се е случило? Така че независимо, че празниците отминаха – винаги внимавайте какво купувате!

                                                                           Коментар на Светослав Динков

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.