1. Начало
  2. Новини
  3. Производство и преработка
  4. Зам.-министър Цветан Димитров посочи 3 подсектора за привличане на инвестиции в земеделието

Зам.-министър Цветан Димитров посочи 3 подсектора за привличане на инвестиции в земеделието

Снимка:

България има своите конкурентни предимства по отношение на климатичните и природни дадености за производство на земеделска продукция

Три подсектора за привличане на инвестиции в земеделието посочи днес заместник-министърът на земеделието и храните д-р Цветан Димитров - производство на качествени вина, млекопреработка и преработка на плодове и зеленчуци. В експозето си при откриването на международна конференция Създаване на транснационална мрежа „Преработка на селскостопанска продукция и храни” в хотел „Форум Централ” зам.-министърът посочи още, че България има своите конкурентни предимства по отношение на климатичните и природни дадености за производство на земеделска продукция, както и дългогодишни традиции и е добре да се възползва ефективно от тях. Той очерта основните характеристики на земеделското производство у нас, като посочи, че инвестирането в съвместни начинания по отношение обработката, пакетирането и логистиката с партньори от държавите в Адриатико-Дунавския регион би довело до още по-успешни бизнес практики.

Зам.-министър Цветан Димитров подчерта още, че подобни проекти биха били полезни за осигуряване на устойчив териториален баланс на сектора в югоизточната част на Европа и би било стимул за развитие на мащабни публично-частни инвестиции. Темата за производството, качеството и безопасността на земеделските продукти и храните, в контекста на необходимостта от гарантиране на продоволствената сигурност, все повече се превръща в общ и изключително актуален приоритет и изисква обединяване на усилията и ресурсите на правителствата и бизнеса на национално и трансгранично ниво, посочи още зам.-министър Димитров.  Икономиката отдавна е признала предимствата на бизнес кооперирането и свързването в клъстери, като средство за подобряване на производството и осигуряването на пазар на предприятията, чрез мащабни икономически дейности и достъп до нови технологични решения, заяви зам.-министърът в своето приветствие до форума.

С настъпването на периода на възстановяване на европейските икономики след тежката икономическа криза, подобни проекти могат да бъдат изключително успешни и да донесат значителни дивиденти на всички страни в региона, счита и Уго Поли, представител на регион Венето от Северна Италия, един от основателите на идеята за създаване на клъстерна мрежа в Адриатико-Дунавския регион. Транснационалната мрежа е част от по-мащабен проект, в който сътрудничеството е в четири основни направления – преработка на земеделски стоки, системи за механизация, логистика и модерно жилищно строителство и обзавеждане.

Страните, които са се присъединили към проекта са Италия, Словения, Унгария, Румъния, България, Хърватия, Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина.

Георги Табаков, председател на Български икономически форум, организатор на събитието, допълни, че подписване на съвместно клъстерно  споразумение е само началото на този процес, който трябва да продължи в интензивни контакти не само по отношение на обща търговия, но и обмен на добри практики и иновации.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.