1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. БДЗП и Енерго-Про Мрежи АД ще си партнират

БДЗП и Енерго-Про Мрежи АД ще си партнират

Една от най-големите заплахи за грабливите и за други едри птици са електропроводите

Меморандум за сътрудничество бе подписан от Енерго-Про Мрежи АД и БДЗП в рамките на проекта за опазване на ловния сокол в Североизточна България, Румъния, Словакия и Унгария, финансиран по програма LIFE+ на ЕС, съобщиха от Българско дружество за защита на птиците. Това е един от новите и за щастие все по-чести примери за това как бизнесът може да положи усилия за опазване на дивата природа у нас.

Една от най-големите заплахи за грабливите и за други едри птици са електропроводите, обяснява от БДЗП. Най-често птиците намират гибелта си по тях поради късо съединение при кацане на стълбовете, особено на 20 kV електропроводи от електроразпределителната мрежа. Сред жертвите са стотици бели щъркели ежегодно. Потърпевши са и индивиди от световно застрашени видове като ловния сокол, царския орел, египетския лешояд.

Отчитайки важната роля на съвместната работа по опазването на биологичното разнообразие, и в частност на птиците в България, БДЗП и Енерго-Про Мрежи АД изразиха готовност да си патрнират с цел развитие и защита на интересите им в сферата на осъществяваните от тях дейности.

Това е особено важно постижение поради факта, че Енерго-Про Мрежи АД е единствената електроразпределителна компания, действаща на територията на Североизточна България, която съвпада и с територията на проекта за опазване на застрашения от изчезване ловен сокол.

„Ловният сокол е характерна за откритите степни райони хищна птица и типичните му местообитания в Европа са низинните лесостепи, селскостопанските площи и предпалнините“ – припомня д-р Петър Янков, научен ръководител на проекта. „Един от големите рискове за тази птица са необезопасените електрически стълбове в местата, които обитава. Затова една от основните дейности по проекта в Североизточна България е изолирането на стълбове от 20 kV електропреносна мрежа. Особено високо ценим готовността на Енерго–Про Мрежи АД да си сътрудничи с БДЗП в опазването на застрашените видове от рискове, свързани с притежаваната от тях енергийна инфраструктура.“

БДЗП също поема определени ангажименти при решаването на свързани с птиците въпроси, отнасящи се до поддържането и експлоатирането на енергийната инфраструктура. Събраните от дръжеството данни за конкретни случаи на гибел на птици позволиха определянето на най-рисковите участъци от електроразпределителната мрежа, които бяха надлежно документирани. Благодарение на финансирания от Програма Лайф+ на Европейския съюз международен проект „Опазване на ловния сокол в Североизточна България, Унгария, Румъния и Словакия” БДЗП осигури средства за закупуването на специални пластмасови изолатори, с каквито се предвижда да бъдат обезопасени 600 стълба в районите на срещане на този световно застрашен вид.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.