1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. България усвоява под 2% от европарите за биоземеделие

България усвоява под 2% от европарите за биоземеделие

Технически грешки и административни пропуски спъват развитието на сектора

България е усвоила по-малко от 2% от европейските пари за биоземеделие, които са предвидени до 2013 г. Това стана ясно по време на форум за биопроизводството и екологичното земеделие, организиран от евродепутата Надежда Нейнски.

Основните причини за незадоволителните резултати са неработещата нормативна уредба, технически грешки и административни пропуски, единодушни бяха производителите и търговците на биопродукти.

Голяма част от проектите не продължават напред заради дребни пропуски и недоглеждания. „Заявленията за финансиране биват отхвърляни заради липсващ подпис, изчезнал агроекологичен код или липса на документ, който някой служител е забравил да поиска”, оплака се председателят на Асоциация „Биопродукти” Веселина Ралчева.

Друг проблем е липсата на писма, с които наказаните да бъдат уведомявани за това какви грешки са допуснали при подаване на заявленията си. Заради това мнозина повтарят едни и същи грешки всяка година. „Няма информация защо проектите се отхвърлят. На следващата година стопаните си подават документите със същите пропуски. Получава се порочен кръг”, обясни Ралчева.

Според председателя на партия Обединени земеделци Петя Ставрева законодателството в областта на биологичното земеделие не е достатъчно хомогенно и изчерпателно. Заради административни пропуски пък вместо субсидии, някои биопроизводители са получили глоби и наказания за бъдещи периоди.

"Най-големият проблем, с който се сблъскваме е  присъствието на фалшиви продукти на пазара, етикирани като еко и био продукти", посочи Живко Джамяров, председател на Асоциацията на биотърговците. Според него държавата е длъжна да следи и контролира сертификацията на биопродуктите. От асоциацията дори са предложили към Министерството на земеделието и храните да бъде създаден орган, който изцяло да се занимава с това.

Според Джамяров държавата изобщо не насърчава развитието на биопроизводството и екологично чистото земеделие. Той посочи, че в повечето страни от ЕС един от факторите за стимулирането им е, че те се облагат със ставка от 5% ДДС, а както е известно у нас тя е единна от 20 %.

Брюксел подпомага биоземеделието от 2008 г. насам чрез мярка 214 на Програмата за развитие на селските райони. С нея се субсидират производството на биоземеделие, земи с висока природна стойност, редки и местни породи, биоживотновъдство, биопчеларство.

До 2013 г. е предвидено българските биоземеделци да усвоят 455 млн. евро в тази област. Парите за екологично производство не могат да се прехвърлят към други мерки и трябва да бъдат оползотворени по предназначение, което означава, че вероятно ще се наложи да бъдат върнати.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.