1. Начало
  2. Новини
  3. Любопитно
  4. Над 2 млрд. евро са предвидени за българските фермери по ПРСР 2014-2020 г.

Над 2 млрд. евро са предвидени за българските фермери по ПРСР 2014-2020 г.

Финалният проект на агропрограмата вече е готов

2,338 млрд. евро са предвидени за българските фермери и предприемачи от хранителния бранш във времето от 2014 до 2020 г. по Програмата за развитие на селските райони. Каква част от парите ще стигне до банковите им сметки ще зависи от правилата за усвояване, които ще заложат в бъдещите наредби агрочиновниците.

Финалният проект на агропрограмата вече е готов, а от ведомството на министър Димитър Греков обещават бързо одобрение от Брюксел, така че първият прием на проекти да стартира до края на май догодина, пише "Труд".
 
Шанс за младите

Новата програма за селските райони се отваря за младите хора, дори и те да не се занимават пряко със земеделие. Това ще стане чрез подмярката “Стартова помощ за неземеделски дейности”. Тя ще финансира с европари инвестиции в селски туризъм, развитие на услуги във всички сектори, производство на енергия от отпадъци.

Субсидията ще е фиксирана, с таван до 50 000 евро. Помощта ще стигне до банковата сметка на мераклиите на две порции. Първата е до 3 месеца от одобрението на проекта, второто плащане ще е след 3-тата година от изпълнението на бизнес плана, който трябва да е за 5 години. По тази схема могат да кандидатстват предприятия, които са регистрирани до 1 година преди старта на мярката. Предприемачите, стартирали бизнеса си преди повече от година и се нуждаят от сходни инвестиции, могат да се финансират по друга подмярка - “Инвестиционна подкрепа за неземеделски дейности”. Проектите по тази схема могат да са от 5000 до 400 000 евро, а субсидията стига до 75 на сто.

Любопитна подробност е, че по тези две мерки може да се открие и мобилен магазин - павилион, лафка и т.н. Новата програма ще даде шанс фермерите да разкриват и магазини в стопанствата си с европари. Те ще се финансират по мярката “Инвестиции във физически активи”. При нея субсидията от ЕС е на 50% и ще покрива покупка или реновиране на недвижими активи.

Една от най-атрактивните схеми на сегашната програма “Млад фермер”- за овощни или животновъдни ферми на млади хора, навлизащи в земеделието, ще продължи с пълна газ и в бъдещата програма. Кандидатите трябва да са до 40 години, да имат свидетелство за професионални умения в земеделието. Ако нямат тапията, пак ще бъдат одобрени, но по-късно трябва да изкарат курс до 36 месеца. Задължително условие е кандидатите да са регистрирани като земеделски производители не по-рано от 15 месеца преди кандидатстването.

Отново ще има евросубсидии за  трактори

След 6 години очакване добрата новина е, че отново ще има евросубсидии за  трактори, комбайни и друга земеделска техника. Това ще стане чрез схемата “Инвестиции в земеделски стопанства”. Субсидията ще е 50 на сто и ще се финансира само нова техника. Изненадата е, че машини ще могат да се купуват и по мерките за агроекология, за която са предназначени около 30% от средствата на цялата програма. “Напълно допустимо е един голям процент от парите за агроекология да могат да отидат за трактори, машини и съоръжения, които да поддържат дадените агроекологични ангажименти”, посочи неотдавна аграрният зам.-министър Явор Гечев.

Наред с машините по споменатата вече схема “Инвестиции в земеделски стопанства” ще се субсидира и покриване на нововъведени стандарти от ЕС. А също и съхранението на оборски тор, както и инвестиции за създаване или презасаждане на трайни насаждения, десертни лозя, медоносни дървесни видове. Подпомагане ще има и за бързорастящи храсти и дървесни видове за производство на биоенергия.

Условието за кандидатстване е производственият обем на стопанството на кандидата да бъде не по-малко от 8000 евро. Земеделците трябва да имат и минимум 10 дка земя. Ако по тази схема реши да кандидатства млад фермер, то субсидията му се увеличава на 70 на сто от инвестицията.

С европомощ по новата програма фермерите ще могат да направят и инвестиици в инфраструктура, свързана с фермата. Субсидии ще се изплащат по проекти за подобряване на достъпа до земеделска и горска земя чрез изграждане или рехабилитация на пътеки, пътища и мостове. А също така и за комасация, т.е. за уедряване на разпокъсаните ниви и за изграждане на напоителни канали.

Изобилие за общините

И новата програма ще е щедра към 231 общини с население до 30 000 души, попадащи в селските райони. Парите за тях ще са по мярката “Основни услуги и обновяване на селата в селските райони”, като общият  бюджет ще е поне 136 млн. евро. Проектите на кметствата се финансират на 100% със средства от ЕС.

При инфраструктурните проекти се въвежда таван да са до 3 млн. евро. До такава сума Брюксел ще покрива строителство, реконструкция на нови и съществуващи общински пътища. А също и на водоснабдителни системи и съоръжения в агломерации.

С европари по същата мярка ще се изготвят или актуализират и общински планове за развитие, а също и планове за управление на зони в “Натура 2000”. Ще се изграждат или обновяват паркове, градини, улично озеленяване, междублокови пространства, гробищни паркове и др. Европари ще има дори за уличното и площадното осветление, но с условие то да е енергоспестяващо. Евросубсидия е предвидена и за видеонаблюдение на обществени общински сгради.

Читалища и театри в тези райони, а също и болници, ще могат да разчитат на средства за реконструкция, ремонт и оборудване. С пари на ЕС ще могат да се правят и местни пазари за фермери. Финансиране от Брюксел ще има и за спортни зали.

Наред с всичко това ще се финансира и изграждане на нови или реконструиране на съществуващи домове за деца и за възрастни, а също за изграждане на общински социални жилища за настаняване на уязвими групи от населението.

По програмата ще се субсидират и инвестиции за изграждане на разпределителни мрежи за топлинна, електрическа, газова енергия от биомаса или други възобновяеми източници. Религиозни храмове в страната също ще се обновяват с парите за земеделие.
По всички тези проекти освен кметствата ще могат да кандидатстват директно и фондации, читалища, местни поделения на вероизповеданията. А също така и Изпълнителна агенция “Електронни съобщителни мрежи и информационни системи” и търговски дружества по Търговския закон - държавни, общински предприятия. Авансови плащания по всички тези проекти в размер 50% от субсидията ще могат да се правят веднага след одобрението им от фонд “Земеделие”.

Европари за организации

Европари ще има за организации на производители. За да се учреди такава е необходимо поне 4-ма фермери да обединят усилията си и дружно да предлагат продукцията си на пазара.

Влизащите в групата могат да бъдат физически лица, еднолични търговци или юридически лица. Броят на юридическите лица в организацията не трябва да бъде повече от 50% от броя на всички членове.

Европари се предвижда да има за организации, които произвеждат зърно, етерично-маслени, бобови, технически култури, картофи, мляко, месо, мед, биологично произведени продукти, винено грозде, яйца, плодове и зеленчуци. И дори за биотор от червени калифорнийски червеи. Субсидията не може да превишава повече от 100 000 евро за първата година, 90 000 евро за втората, 80 000 евро за третата, 70 000 евро за четвъртата и 60 000 евро за петата година.

Изобилие от субсидии за животновъдите

Новата Програма за развитие на селските райони предлага и редица субсидии за животновъдите, личи от проекта, с който “Труд” разполага.

С европари ще могат да се купуват крави, овце, кози и т.н. по схемата за млад фермер.
Наред с това програмата ще има и отделна подмярка “Опазване на застрашени местни сортове растения и породи животни”. Целта е да се поддържат генетичните ресурси чрез увеличаване броя на животните за разплод от местни традиционни породи, които са застрашени от изчезване. Предвижда се годишната субсидия за такова животно да е 200 евро.

Мярката за биоземеделие за първи път се ще се отвори и към животновъдите през следващите 7 години. Занапред освен земеделски стопани за биологично растениевъдство и биологично пчеларство, субсидии по нея ще се дават и за биологично отглеждане на крави и биволи, овце и кози, а също и свине, птици, зайци.

По програмата ще бъде стартирана и нова схема за хуманно отношение към животните, отглеждани във фермите.

При птицевъдството ще се финансира използване на фуражи, намаляващи вредното влияние на някои вещества върху здравето на птиците. Кандидатите по нея ще трябва да извършват постоянен лабораторен контрол на фуражите и правилното съхранение на зърното.

Наред с това ще трябва да се гарантира оптималното хранене на птиците, като в смеските им се подменят животинските протеини и рибното брашно с растителни протеинови заместители. За да се получи субсидия по тази схема, водата за кокошки и патици задължително трябва да покрива качествата на питейната.

Подпомагането за хуманно отношение ще има и при свиневъдството. Европари ще се дават за осигуряване на свободна подова площ. Изисква се броят на отглежданите животни да бъде по-малък от максимално допустимия в стандартните нормативните документи. Субсидията ще се получава и ако на прасетата е осигурена изкуствена светлина. В проекта на програмата се посочва, че “удължаването на светлинния ден ще подобри хранителната активност на свинете за угояване, ще доведе до по-добро здравословно състояние и подобрено благополучие. При свинете майки ще се подобри двигателната активност, което ще допринесе за подобряване на здравословното им състояние и за по-добра плодовитост и млечност впоследствие”.

Специални субсидии ще има и за хуманно отношение към отглеждането на крави и биволи.  И през новия програмен период ще се запазят плащанията за планински и необлагодетелствани райони, получавани предимно от животновъди.

Помощта за планински необлагодетелствани райони ще варира от 30 до 130 евро за хектар, личи от проекта на Програмата за развитие на селските райони във времето от 2014 до 2020 г.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.