1. Начало
  2. Новини
  3. Институции
  4. Над 64 000 земеделски стопанства ще бъдат анкетирани в Пловдивско

Над 64 000 земеделски стопанства ще бъдат анкетирани в Пловдивско

По време на преброяването през 2003 година техният брой е бил 72 000

64 303 са земеделските стопанства в Пловдивска област, които ще бъдат обходени и анкетирани до 30 ноември 2010, когато завършва официалната кампания на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) по преброяване на земеделските стопанства, съобщиха от министерството. Това поставя област Пловдив на първо място по брой земеделски стопанства в страната по предварителните данни на МЗХ.

По време на преброяването през 2003 година техният брой е бил 72 000. От началото на кампанията, стартирала на 1-ви септември до настоящият момент – към дата 07.09.2010, в област Пловдив вече са преброени над 1 200 стопанства, съобщи днес пред журналисти Мариана Фернандес, експерт в Областна дирекция „Земеделие“ – Пловдив.

Днес от МЗХ беше организирано посещение в пловдивското село Бенковски, с цел вече анкетирани стопани да разкажат пред журналисти как са протекли интервютата с тях и дали са срещнали пречки при отговорите на определени въпроси.

Производителите обясниха, че единствено затруднение са срещали при определяне на работните часове на сезонните си работници, но и това впоследствие се е оказало разрешим проблем, тъй като са получавали необходимите разяснения от анкетьорите по преброяването, както при необходимост и от Областната дирекция „Земеделие” в Пловдив.

Според предварителните данни на Областната дирекция „Земеделие” в Пловдив на територията на село Бенковски ще бъдат интервюирани 300 малки, средни и големи стопанства.

Цел на настоящото официално преброяване на земеделските стопанства, което се провежда от структурите на МЗХ на територията на цялата страна от септември до края на ноември т.г., е да се получи пълна и изчерпателна информация за броя, размера и техническата обезпеченост на стопанствата в страната, като това стане на възможно най-ниско ниво по географски показател – а именно на ниво населено място, като впоследствие данните се обобщят и на ниво община и ниво област, преди да се получат окончателните и пълни данни за цялата страна.

Получените обобщени статистически данни ще бъдат използвани за анализи и прогнози при изготвянето на позициите на страната по програмите и политиките за бъдещето на сектор Земеделие в национален и общоевропейски план.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.