1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Чуждестранни компании се отказват да инвестират във възобновяеми енергийни източници у нас заради промените в закона

Чуждестранни компании се отказват да инвестират във възобновяеми енергийни източници у нас заради промените в закона

Това стана ясно на обществено обсъждане за определянето на преференциалните цени на електрическата енергия, произвеждана от ВЕИ

Чуждестранни компании се отказват да инвестират във възобновяеми енергийни източници у нас заради промените в закона. Това стана ясно на обществено обсъждане за определянето на преференциалните цени на електрическата енергия, произвеждана от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), предаде Агенция „Фокус”. Костадина Тодорова от Българска асоциация за устойчива енергия посочи, че няма данни за използването на цялата енергия от ВЕИ, с изключение на електроенергията. Тя е на мнение, че на малките централи трябва да им бъде изравнена цената на горивната компонента и тази за биомаса.

От фотоволтаичните дружества попитаха какво наложи за месец и половина цената за енергия от ВЕИ да бъде намалена с 30%, а освен това периодът на изкупуване да е намален с 20%. В тази ситуация, ние ще фалираме, смятат инвеститори от Корея. Председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев посочи, че по данни от 2007 г. досега почти двойно са паднали цените на фотоволтаиците. През март месец това не е било отчетено, заради тогава действащото законодателство. Семерджиев уточни, че всички действащи ВЕИ-централи запазват цените си отпреди влизането в сила на закона. Цените са обосновани чрез разходите, които са включени в проектите.

Японските инвеститори са много разочаровани от промените в закона, подчерта вторият секретар на Японското посолство у нас.

Теодор Цачев от Българската фотоволтаична асоциация отбеляза, че има огромен инвестиционен интерес към ВЕИ у нас, но има инсталирани само около 30 работещи мегавата. Този интерес не води до реализация. Над 400 млн. лв. би струвала осреднената загуба от пропуснатия интерес за изграждане и експлоатиране на ВЕИ в България, посочиха от асоциацията. Според тях не се отразяват реалните разходи за поддръжка. Инвестиционните разходи варират според обема на инсталираната мощност и разходите за експлоатация и поддръжка са далеч от реалността – варират между 3,5 и 4,5 евроцента, а не заложеното 1,3 евроцента. За да се отразят всички разходи, трябва да има диференциране за различните мощности – за над 200 и до 5000 мегавата. Важно е да се заложат реалните експлоатационни разходи според инсталираната мощност.

Цачев поиска въвеждане на рамка за намаление на тарифата според инсталираната мощност – да може тя да бъде намалена до определен процент според пазарното развитие. Ако няма диференциране, българските инвеститори няма да могат да се конкурират с чуждестранните, смята той. От асоциацията попитаха как са определени 1,3% оперативни разходи, след като те са 3,5 пъти по-високи от заложените. Тогава цената за закупуване на енергия от фотоволтаични централи ще бъде по-различна.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.