1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Най-високата численост на зимуващи диви гъски е наблюдавана в района на Свищовско-Беленската низина

Най-високата численост на зимуващи диви гъски е наблюдавана в района на Свищовско-Беленската низина

Среднозимното преброяване на водолюбивите птици се проведе от 13 до 15 януари едновременно в цяла Европа

Най-високата численост на зимуващи диви гъски е наблюдавана в района на Свищовско-Беленската низина по време на средното зимно преброяване на водолюбивите птици. В този район орнитолозите са преброили 50 397 големи белочели гъски и 222 индивида от световно застрашената червеногуша гъска. Това показва голямото значение на придунавските територии като зимовища на гъски, обяснява Свилен Чешмеджиев от свищовското дружество за защита на птиците, цитиран от Дарик.

Среднозимното преброяване на водолюбивите птици се проведе от 13 до 15 януари едновременно в цяла Европа. Над 200 служители и доброволци на Българското дружество за защита на птиците и участващите партньори, организирани в 40 екипа обиколиха всички значими влажни зони в България и проследиха броя, вида и разпространението на зимуващите у нас водолюбиви птици.

В преброяването на водолюбивите птици по поречието на река Дунав, от Видин до остров Вардим, участваха четири екипа, включващи 20 орнитолози - професионалисти и любители-доброволци от дружеството за защита на птиците в Свищов и екоинспекциите във Велико Търново, Плевен и Монтана. Обследвани са е прилежащите вътрешни водоеми и долните течения и устията на реките Огоста, Искър, Янтра и Осъм.

Екипът на свищовското дружество за защита на птиците участва в броенето по река Дунав от Никопол до Вардим, вътрешни незамръзнали микроязовири и рибарници, Свищовско-Беленската низина и долното течение на река Янтра. Отчитането на птиците в участъка Никопол-Вардим се проведе с лодка, но поради силния вятър, екипът не успя да стигне до остров Вардим. Бяха изминати над 60 км по реката. Най-интересните наблюдения в този участък бяха 21 къдроглави пеликани, които са световно застрашен вид и 4 морски орела.

Екипът по река Дунав откри ново гнездо на най-едрият орел в България - морския орел, намиращо се в границите на Природен парк „Персина". Характерните струпвания от корморани, патици, чапли и гмурци за долното течение на р. Янтра не бяха регистрирани. Сравнително спокойните води на реката бяха приютили единствено няколко бели и сиви чапли, големи корморани и зеленоглави патици.

Интересно наблюдение направи екипът, отчитащ птиците по вътрешните водоеми. При язовир "Караисен" бяха наблюдавани два бели щъркела, в компанията на ято 40 сиви и 39 големи бели чапли.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.