1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Япония спря търговията с всички храни от Фукушима

Япония спря търговията с всички храни от Фукушима

Властите проверяват дали към търговската верига са потеглили пратки със заразен спанак

Властите в Токио са наредили незабавно да се спре търговията с всички хранителни продукти, произвеждани в префектура Фукушима, където се намира авариралата миналия петък ядрена централа.

Това съобщи Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), цитирана от Ройтерс. От агенцията уточниха, че минимални количества от радиоактивния изотоп на йода може да представляват краткосрочна заплаха за човешкото здраве.

"Макар че радиоактивният йод има период на полуразпад от около 8 дни и се разгражда по естествен път в рамките на няколко седмици, съществува краткосрочен риск за човешкото здраве, ако този йод от храната се абсорбира от човешкото тяло", се казва в официалното съобщение на МААЕ.

Малко по-рано правителството за пръв път потвърди, че в млякото и спанака от ферми в префектурата е открита необичайно високи концентрация на радиоактивни продукти. Според официалното съобщение инспекторите са засекли в проби от мляко съдържание на изотопа йод-131 пет пъти над нивата, смятани за безопасни. В пробите със спанак концентрацията е била повече от 7 пъти над допустимото, а в този продукт е имало и завишено съдържание на радиоактивния цезий-137.

Йод-131 и цезий-137 са два от четирите най-опасни елемента, които се предполагаше, че са изпуснати при горенето на сградите на реакторите в АЕЦ "Фукушима". Първият е особено опасен за здравето, особено когато се приема чрез мляко и млечни продукти, защото може да се натрупа в щитовидната жлеза и да предизвика рак. Цезий-137 може да предизвика увреждане на клетки и също повишава риска от ракови заболявания, обяснява агенция "Блумбърг".

Властите проверяват дали към търговската верига са потеглили пратки със заразен спанак от 6 ферми в префектура Ибараки на юг от Фукушима. Радиоактивното мляко е от 3 ферми на около 25 км от централата и не е излизало на пазара.

В префектура Фукушима се отглеждат също краставици, репички, домати и други зеленчуци, но засега няма открито замърсяване в нито един от тях. Трябва да се има предвид обаче, че и тестовете са направени в малък брой ферми, защото властите са затрупани от работа покрай разчистването на разрушенията от цунами вълните и настаняването на стотици хиляди бежанци от района на бедствието.

Ефектът от опасенията от заразена храна вече се усеща на азиатския пазар - най-големият за японски продукти. Ресторанти в Сингапур вече обмислят да купуват от друго място суши, сашими и други съставки на далекоизточната кухня.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.