1. Начало
  2. Новини
  3. Растениевъдство
  4. Бутиково зеленчукопроизводство в Алфатар

Бутиково зеленчукопроизводство в Алфатар

Цветанка Христова, земеделски производител от Силистренско разказва за страстта си към домашното фермерство

За страстта да се занимаваш със зеленчукопроизводство, но като хоби и като откривател и експериментатор ни разказва Цветанка Христова от Силистренско. Как опознаването на нови сортове домати носи радост и вълнение на Цветанка от Алфатар? И как жената прави усилия да печели от хобито си. За сортове домати като българските Идеал, Рила, Розово сърце, Червено сърце, за италианския Сърцета на Албенга навярно сте чували. Но надали знаете нещо за доматени сортове като Черна кралица, Черен мавър, Черна котка, Малък черен трюфел, Малинова сила, Диковинка и други подобни. 43-годишната Цветанка от Алфатар е единствената в Силистренско, която се занимава с бутиково зеленчукопроизводство. 
 
Цветанка Христова, земеделски производител:
“Аз се занимавам с отглеждане на домати от три или четири години, когато се върнах от Англия и реших, че бутиковото земеделие, преуспяващо в чужбина, би могло да намери почва и у нас. От първата си малка оранжерия, разширих до втора и трета. В България всеки може да си купи червени и розови домати, но останалите цветове са по-рядко срещани, те се виждат до някъде само в големите вериги магазини. Моето име е Цветанка, за мен първо най-важно е цветът. Аз вярвам, че окото първо трябва да се нахрани и след това трябва да има вкусовите качества нататък по другите рецептори. За това аз реших да пробвам с чуждестранни сортове и съм много доволна от резултат до момента.“ 
CvetankaH
Тазгодишният хит на Цветанка Христова са беларуските сортове.
“Това е сортът Черна котка. Това е домат – единственият хибрид от тазгодишния ми експеримент. Всички сортове са подарък от мой приятел от Беларус. Прати ми 18 сорта, които у нас не се гледат, не съм виждала такива. Интересното при тях е, че имат структурата на познатите ни полски домати. Не са полски, растенията са много мощни, много големи, растат около 2,5 метра и са сравнително устойчиви на болести. Тук изключвам доматения молец с който борбата е много трудна, той не прощава. За съжаление ако веднъж се появи в оранжерия, той остава там за няколко години.“
Растенията винаги има с какво да те изненадат, както и за съжаление вредителите също, разказва Цветанка. Бутиковото производство носи удоволствие, но си има и своята цена – не всеки клиент е готов да заплати повече за нещо, което не познава. Според Цветанка, ако държавата субсидира по-сериозно зеленчукопроизводството, ако повиши контрола на пазарите, подпомагайки повече производителите, то много повече родни земеделци могат да засеят и чуждестранни сортове домати, обогатявайки с нови усещания и вкусове менюто на българина. Още гледайте в рубриката Агротема по Агро ТВ
 
Автор: Любомир Добрев 

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.