1. Начало
  2. Новини
  3. Животновъдство
  4. Ивайло Гълъбов: Неразбираемо и арогантно е големите птицевъдни предприятия да не бъдат допуснати за финансиране по НПВУ

Ивайло Гълъбов: Неразбираемо и арогантно е големите птицевъдни предприятия да не бъдат допуснати за финансиране по НПВУ

Съществува риск да не усвоим достатъчно средства, смята председателят на Съюза на птицевъдите в България

Големите птицевъдни ферми у нас са изключени от Плана за възстановяване и устойчивост – с политическо решение на последното служебно правителство. По този повод Ивайло Гълъбов, председател на Съюза на птицевъдите в България, коментира: „Администрацията допусна една огромна грешка. Идеята на Европейската комисия е да подкрепи индустрията и икономиките на съответните държави, които са претърпели големи икономически загуби. Големите предприятия обикновено в такива условия поемат най-големи икономически загуби, защото те са гръбнакът на икономиката и затова именно е неразбираемо и арогантно големите предприятия да не бъдат недопуснати за финансиране в Плана за възстановяване и устойчивост.“

Решението е политическо и вероятно се дължи на некомпетентност и на непознаване на цялостната картина в сектор „Птицевъдство“, казва Ивайло Гълъбов.

„За нас това решение е пагубно и съществува риск да не усвоим достатъчно средства, тъй като малките предприятия и земеделски стопани не са подготвени бързо да усвояват тези средства, съответно нямат и икономическата възможност да предприемат действия по изпълнение на по-големи инвестиционни проекти.“

Според Ивайло Гълъбов структурата на двата индустриални сектора у нас – свиневъдство и птицевъдство, не предпоставя процеси на коопериране. „Ако погледнем структурата на българското птицевъдство, няма сериозни възможности за коопериране, тъй като предприятията са доста добре структурирани и вероятно няколко малки предприятия ще могат да реализират успешни проекти като се кооперират. Истината е, че има сериозни изисквания и административни проблеми при кооперирането и те трябва да се отстранят. Съществуват проблеми по закона за ДДС, за да бъдат приложими ефективно тези кооперации и сдружения. Сдруженията в ЕС и в страни като Франция и Испания са основно на базата на създаването на качествен продукт.“

Добрата новина е, че именно качественият продукт е базова отправна точка в новата политика на Министерството на земеделието и храните, смятат птицевъдите у нас. В тази посока ще работи и Българската агрохранителна камара.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.