1. Начало
  2. Предстоящо
  3. Панаири
  4. Фестивал на зелениката

Фестивал на зелениката

Снимка:

Фестивал на зелениката, организиран от Дирекцията на Природен парк „Странджа“, към Изпълнителна агенция по горите ще се проведе на 25 и 26 май 2013 година. Гостите на това събитие ще имат възможност за 10-ти пореден път да се потопят в автентичната атмосфера на планината и да се насладят отново на гостоприемството на местните жители, както и на красотата на странджанската природа. Домакини тази година са селата Евренозово, Младежко и Бродилово.
Зелениката (Rhododendron ponticum L.) е емблематично растение за Странджа, свързано с част от мистиката на планината, затова и ежегодният Фестивал на Зелениката е едно от най-значимите събития за региона. Посетителите ще се запознаят със самобитността на странджанското културно и духовно наследство, а любителите на природата - с разнообразието на редки и атрактивни растителни и животински видове, с красотата на Странджа планина.
Фестивалът ще предложи автентичен фолклор, кулинарни събития и демонстрация на занаяти, а за любителите на природата – разнообразни туристически маршрути с различна трудност и различни превозни средства.
Тази година Фестивалът се осъществява с финансовата подкрепа на Изпълнителната агенция по горите, Община Малко Търново, Община Царево и проект „Изграждане на кръгов веломаршрут „Устието на река Велека – м. Царското кладенче – с. Бродилово – устие на река Велека” и развитие на регионална мрежа на информационни центрове от парка”, финансиран от Княжество Монако.

 ДЕН ПЪРВИ

                                            25 май 2013 г. събота

Местност Бадемът край село Евренозово, община Малко Търново

Старите наименования на селото са Евреноси Евренкьой.Те произлизат вероятно oт прабългарската дума „верен” – „змей”, и се свързват с големия брой долмени в околността му, наричани от местното население “змеюви къщи”.

10.30 ч. Откриване на Фестивала

Поздравителни слова; гайдарски поздрав към участниците с 30 странджански гайди; изпълнения на групи за автентичен фолклор от рупска Странджа /от общините М.Търново, Царево и Приморско/.

Съпътстващи атракции

ВЕЛОПОХОД В ПАРКА

с. Евренозово – ИМ Петрова нива - м. Тракийски лагер – м. Качул – м. Влахов дол – с. Кости – с. Бродилово- м. Дренчето – Устието на река Велека

Продължителност 2 дни, степен на трудност – средна, нощувка на палатков лагер.

БАЗАР С ТРАДИЦИОННИ СТРАНДЖАНСКИ ПРОДУКТИ:

- ястия и напитки;

- странджански пчелен мед;

- ръчни изделия;

СТРАНДЖАНСКА РАБОТИЛНИЦА

Работилница за работа с природни материали за деца, организирана от Българска фондация Биоразнообразие.

 

11.30 ч. Конкурс „Най-добрият разказвач на странджански народни приказки“

Участници от 5 до 105 години разказват приказки за Странджа пред слушатели, насядали по странджански черги.

11.30 ч. Развитие на велотуризма в ПП „Странджа“

Обсъждане на концепцията за развитие на велотуризъм на територията на ПП „Странджа” – водещ Росен Василев

Концепцията е изработена по проект „Изграждане на кръгов веломаршрут „Устието на река Велека – м. Царското кладенче – с. Бродилово - устие на р. Велека и развитие на регионална мрежа на информационни центрове от парка”, финансиран от Княжество Монако.

12.30 ч. НАЧАЛО НА КРЪГОВИ ТУРИСТИЧЕСКИ МАРШРУТИ

За добре подготвените, мотивирани туристи и природолюбители има няколко различни предизвикателства:

Пешеходен маршрут № 1: 

м. Бадемът - с. Евренозово – река Велека – м. Моряне /заличеното село/ и обратно, с водач интерпретатор.

Продължителност: 6 часа.

Плавно спускане към долината на р. Велека, газене на реката, изкачване по стари горски пътища през дъбрави и зелени поляни.

Пешеходен маршрут № 2:

м. Бадемът, с. Евренозово - м. Калето – изворите на река Младежка – с. Младежко и обратно, с водач интерпретатор.

Маршрутът е изграден от ДПП „Странджа” по Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г. в рамките на проект „Опазване и възстановяване на редки и защитени растителни видове на територията на ПП Странджа”

Продължителност: 4 часа

Атрактивен туристически маршрут, по който са изградени мостове над реката, наблюдателна кула, платформи за наблюдение и др. Наблюдателната кула и впечатляващият дървен замък дават възможност за истинска наслада от красивите гледки наоколо.

Сравнително лек маршрут с плавни спускания и изкачвания в живописните каньони на реките Евренозовска и Близнашка.

За любознателните и интересуващите се от древно-тракийското наследство: 

Пешеходен маршрут № 3:

м. Бадемът – м. Бакърлъка с Тракийско светилище от най-стар тип „умбо” или “омфал”(от гр. omphalos – пъп) – долмен от ранно-желязната епоха - римска сводеста гробница – м. Бадемът, с водач интерпретатор от Общински Исторически музей гр. Малко Търново

Продължителност: около 1,5 часа.

Идеята за Омфала обединява елементите на шаманизма, култа към камъка и вярата в една „Майка-Земя”. Символът на въображаемия център на света е широко разпространен в Стария свят. Счита се за свързващо звено между подземния свят, земята и горния свят. Долменът и римската сводеста гробница са в непосредствена близост.

Лек маршрут през пъстри поляни до „въображаемия център на света” .

Автобусен маршрут

Тръгване в 12.30 ч. от центъра на с. Евренозово

с. Евренозово - Петрова нива /Странджанското „Оборище”/, с водач интерпретатор

Продължителност: 2.5 часа

През 1903 г. на Петрова нива Вътрешната македоно-одринска революционна организация взема решение за обявяване на Преображенското въстание. Издигнатият в местността монумент е възхвала на подвига на българите по време на Илинденско-Преображенското въстание през 1903 г. и на борбите им за свобода.

Мемориалният комплекс, заедно с Историческия музей в М. Търново, е под № 7 в списъка на100-те национални туристически обекта.

Тук ще се насладите на най-живописните панорами към долината на р. Велека. 

Джипсафари

Тръгване в 12.30 ч. от центъра на с. Евренозово

с. Евренозово – с. Близнак – Голямобуковския манастир – с. Евренозово, с водач интерпретатор

Продължителност: 3 часа

Манастирът е основан праз 12 век. Името му е “Св. Петка”, а храмовият празник е Светли Петък – петъкът след Великден, патронен празник на светицата.

В съвременния си вид е построен в края на 19 век. Паметник на културата, днес Голямобуковският е единственият действащ манастир в Странджа. В олтара на храма се намира аязмото “Живоприемний източник”.

16.00 ч. – Фотолов „Редки и защитени растителни видове”

Обиколка из района с възможност за заснемане на интересни растителни видове под вещото водачество на интерпретатор. Необходимо е да разполагате със своя фотографска техника.

18.00 ч. Подготовка на палатковия лагер

м. Бадемът, край село Евренозово

20.00 ч. ВЕЧЕРЯ ПОД ЗВЕЗДИТЕ

м. Бадемът, край село Евренозово

Традиционен странджански фолклор и странджански хора. Надиграване.

ДЕН ВТОРИ

                                                         26 май 2013 г. неделя

Село Бродилово, община Царево.
Близостта му край брод на р. Велека дава името му и до днес.

10.30 ч. – тържествено откриване на информационна точка за Природен парк „Странджа“ и кръгов веломаршрут изработени по проект „Изграждане на кръгов веломаршрут „Устието на река Велека – м. Царското кладенче – с. Бродилово – устие на река Велека и развитие на регионална мрежа на информационни центрове от парка”, финансиран от Княжество Монако.

11.30 ч. - пешеходен маршрут „В царството на странджанската зеленика“ – кръгов маршрут до находища на зеленика в района на с. Бродилово.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.