1. Начало
  2. Новини
  3. Институции
  4. ЕК отпуска 77 млн. евро за фермери в 4 държави

ЕК отпуска 77 млн. евро за фермери в 4 държави

Националните власти ще разпределят помощта директно на фермерите, за да ги компенсират за техните икономически загуби

По предложение на Европейската комисия 77 милиона евро от земеделския резерв ще бъдат мобилизирани за подпомагане на фермери от секторите на плодовете, зеленчуците и виното в Австрия, Чехия, Полша, които наскоро пострадаха от неблагоприятни климатични явления. Помощ ще получат и португалски винопроизводители, които са изправени пред сериозни пазарни сътресения.
 
Предложенията на Комисията, приети от държавите членки, разпределят 10 милиона евро за Австрия, 15 милиона  за Чехия, 37 милиона евро за Полша и 15 милиона  за Португалия. Тези държави могат да допълнят подкрепата от Брюксел с до 200 процента национални средства.
През пролетта на тази година Чехия, части от Австрия и Полша бяха засегнати от безпрецедентни студове, които след необичайно ниските температури през март засегнаха значително овощните градини и лозята. Допълнителни щети нанесе и градушка в Полша.
 
Националните власти ще разпределят помощта директно на фермерите, за да ги компенсират за техните икономически загуби. Австрия, Чехия и Полша ще трябва да уведомят Комисията за изпълнението на мерките, по-специално за критериите, използвани за изчисляване на индивидуалната помощ.
 
Междувременно винопроизводителите в Португалия страдат от пазарен дисбаланс, който може да се превърне в продължителна и по-широка криза. Настоящото натрупване на запаси в Португалия е причинено от намаляване на продажбите на червено вино, съчетано с увеличение на производството през миналата година. Пакетът за подкрепа, представен от Комисията, ще финансира временна кризисна дестилация в страната, за да се премахнат някои от количествата, които в момента са в излишък, и да се балансира отново пазарът. За да се избегне нарушаване на конкуренцията, алкохолът, получен чрез дестилация, може да се използва само промишлено, като дезинфекция, за фармацевтични и енергийни цели. 
Плащанията на земеделските стопани от спешната финансова подкрепа за Чехия, Австрия и Полша трябва да бъдат извършени до 31 януари 2025 година, докато подкрепата за бенефициентите в Португалия трябва да бъде изплатена до 30 април 2025 година.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.