1. Начало
  2. Новини
  3. Институции
  4. Пазарната подкрепа според глава "Земеделие"

Пазарната подкрепа според глава "Земеделие"

Договореностите по глава "Земеделие" с Европейския съюз са направени по сектори

 

Най-напред е този на полските култури. България е защитила площ от 25 250 млн. декара. Първоначално Европейската комисия предложила 282 кг от декар среден добив от тези култури, а в хода на преговорите сме доказали по-високи параметри и е защитен среден добив от 290 кг от декар.

Според МЗГ най-важното е, че няма таван за обработване на площите от земеделските производители през 2007 год. Минималното количество земя, което се подпомага, е 3 декара. България е предложила 500 000 тона интервенционни структури ежегодно. Базовата интервенционна цена е 101,35 евро на тон с допълнителна субсидия от 63 евро на тон. За ориза тук няма да споменаваме, защото той не се произвежда в Монтанско. Помощ ще има за домати и праскови за консервиране. За доматите страната е защитила квота от 156 343 тона ежегодно, при поискани от браншовиците от сектора са 145 000 тона. Защитената квота за прасковите е 17 843 тона при искане на производителите за 15 000 тона.

За черупкови плодове в първоначалната ни позиция не е било включено подпомагане, но в преговорите е постигната договореност за субсидиране на подобни насаждания на площ от 120 000 дка с орехи, бадеми и лешници. За това производство обещаната годишна помощ е 120,75 евро за хектар.

За лозята Европейската комисия ни признава съществуващите 1 535 000 дка лозови масиви. В хода на преговорите страната ни се отказва от исканото 3-процентово презасаждане и прави ново искане за 1,5-процентно допълнително ново засаждане на лозя в ЕС. Защитен е преходен период от 5 год. след влизането в общността.

За млякото квотата е около 1 милион тона годишно, като отделно са договорени 300 000 тона за консумация във фермите. 100 преработвателни предприятия, включени в специален списък, ще могат да преработват суровината, неотговаряща на ЕС-стандартите за тригодишен гратисен период. Останалите предприятия, които не са включени в списъка, ще могат да кандидатстват пред ЕК и по общия ред да бъдат оценени и включени в графата на одобрените.

За кравите - 16 000 броя животни, попадащи в групата на кравите с бозаещи телета, ще получават специални премии от ЕС. България получава допълнително и права за специални премии върху 90 340 броя мъжки животни - бикове, говеда и биволи./mont-press.com

AGRO.BG

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.