1. Начало
  2. Новини
  3. Любопитно
  4. В Индонезия правят мляко от риба

В Индонезия правят мляко от риба

Напитката има вкуса на краве мляко и в момента правителството обмисля да го включи в програмата си за училищно мляко

Заради недостига на млечни крави Индонезия прибягва до алтернативен начин за производство на мляко. Уловена около хилядите острови риба се изсушава, смила се на прах, който се разрежда с вода, за да се превърне в напитка, подобна на кравето мляко. 
 
Със своите повече от 277 милиона граждани Индонезия е четвъртата най-гъсто населена държава в света. В сравнение с други сектори на селското стопанство обаче, млечното животновъдство не е достатъчно добре развито, за да задоволи вътрешното потребление. 
За сметка на това водите около 17-те хиляди острова има огромно рибно богатство. Рибарите всеки ден улавят тонове рибa. Дребните и прекалено костеливите често се изхвърлят или се купуват от най-бедните. 
От няколко месеца местен производител е започнал да изкупува този улов и да го смила на прах, който е богат на белтъчини. Добавя захар и ягодов или шоколадов аромат и разрежда с вода. Готовият продукт се пуска в търговската мрежа с етикет "рибено мляко". По думите на шефа на фирмата, която на месец преработва по 90 тона риба, напитката има вкуса на краве мляко и в момента правителството обмисля да го включи в програмата си за училищно мляко. За разлика от кравето, рибеното мляко е богато на ненаситени мастни киселини,  не съдържа алергени и е лесно смилаемо.
 
Идеята за включване на този продукт в училищната храна има и противници. Експерти по здравословно хранене критикуват, че към рибеното брашно се добавят захар и изкуствени ароматизатори. От здравното министерство пък смятат, че вместо да се прави наподобяващ млякото продукт, страната трябва да засили млечното животновъдство, или да внася мляко от Австралия.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.